Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są warunki prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych? Od kiedy należy je wprowadzić? Co należy zrobić, jeśli pracownicy nie chcą brać w tym udziału?
W pytaniu nie podano, o jakiego pracodawcę chodzi. Zakładając, że pracodawcą jest samorządowa jednostka oświatowa, czyli jednostka budżetowa należąca do sektora finansów publicznych, obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK powstaje w dniu 1.01.2021 r., a umowę o prowadzenie PPK podmiot taki zawiera najpóźniej do 10.04.2021 r., zgodnie z art. 137 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215). Utworzenie PPK i zawarcie ww. umowy jest obowiązkowe, pracodawca z tych czynności nie może zrezygnować.
Natomiast dla pracowników uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. O złożeniu deklaracji pracodawca niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia deklaracji, informuje wybraną instytucję finansową oraz nie dokonuje wpłat za uczestnika PPK, który złożył rezygnację (art. 23 ww. ustawy). W każdej chwili pracownik może jednak chcieć przystąpić do PPK mimo wcześniejszej rezygnacji, dlatego pracodawca ma obowiązek wdrożenia planu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracuję jako nauczyciel mianowany w szkole na cały etat 13 lat pracy. Prowadzę od września przedszkole niepubliczne i żłobek. Od września 2014r. chciałabym pójść na urlop dla poratowania zdrowia. Co bym musiała zrobić, aby nie zamykać placówki i nie zawieszać jej prowadzenia i czy w ogóle mogę na niego pójść.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający wykształcenie w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (studia podyplomowe ukończone w 2022 r.) oraz edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (studia podyplomowe ukończone w 2019 r.) może pracować w szkole podstawowej jako pedagog specjalny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach (w jednej w pełnym wymiarze na podstawie KN, w drugiej na umowę o pracę na podstawie KP na część etatu) w przypadku przystąpienia do strajku w jednej ze szkół, w której jest zatrudniony powinien świadczyć pracę w drugiej szkole, w której nauczyciele do strajku nie przystąpią? Czy powinien na okres uczestniczenia w strajku złożyć wniosek o urlop bezpłatny w szkole, która w strajku nie uczestniczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy został zatrudniony na czas określony od 01.09.2016r. do 31.08.2017r. Złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Czy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela doradztwa zawodowego na umowę zlecenie?
Interesują mnie dwa przypadki: 1) jeśli ten nauczyciel jest u mnie zatrudniony na podstawie mianowania, 2) jeśli ten nauczyciel pracuje w innej szkole, ale nie u mnie. Czy z zatrudnianiem nauczyciela na umowę zlecenie wiążą się jakieś ograniczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe