Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy regulują sprawę urlopów pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w poradni psychologiczno-pedagogicznej w zakresie urlopu wypoczynkowego podlegają przepisom Karty Nauczyciela oraz kodeksu pracy.
Karta Nauczyciela reguluje wymiar urlopu oraz kwestię ekwiwalentu urlopowego:
art. 64 ust. 3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
art. 66 ust. 2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Pozostałe kwestie należy rozstrzygać zgodnie z kodeksem pracy.
art. 64 ust. 5a. KN:
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
W przypadku udzielania urlopu proporcjonalnego do przepracowanego okresu, należy kierować się zatem przepisami kodeksu pracy oraz ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
np.
art. 154 § 2 kodeksu pracy:
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1 (w tym przypadku wymiar określony w karcie nauczyciela, czyli 35 dni); niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 20 grudnia 2017 do 20 grudnia 2018. Czy zgodnie ze obowiązującymi od 1 stycznia 2018r. zmianami KN art 66a.1. będzie mu przysługiwać urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni? Czy nauczyciel może zrezygnować z urlopu uzupełniającego i otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ma kwalifikacje do nauczania zajęć komputerowych w klasach I i II szkoły podstawowej (nowa podstawa programowa, nauczyciel z wyższym - magisterskim wykształceniem w zakresie nauczania początkowego, który ukończył podyplomowe studia w zakresie techniki, w ramach których miał 100 godzin zajęć praktycznych z
przedmiotu "technologia informacyjna" oraz 5 godz. teorii i 15 godz. praktycznych z przedmiotu "technologia informacyjna w nauczaniu techniki". N-l ten ma również certyfikat ukończenia szkolenia (3 moduły) "Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej". Szkolenie prowadziła firma COMBIDATA POLSKA Sp. z o.o. w 2004 r.???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- Nauczycielka, ur. w 1960 r. zatrudniona na podstawie mianowania nabyła prawo do nauczycielskiej emerytury (art. 88 ust. 1 KN) na 31.12.2008 r. Jest pracownikiem wygaszanego gimnazjum w szkole podstawowej. Od 01.09.2019 r. zamierza przejść na emeryturę.
15.05.2019 r. otrzymała pismo w sprawie przeniesienia w stan nieczynny, na który nie wyraziła zgody. Przyczyną są zmiany organizacyjne, powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum oraz zmniejszenie ogólnej liczby oddziałów i godzin dydaktycznych. Będzie to skutkowało brakiem możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w ramach dotychczasowego pensum, którego wysokość była uwarunkowana pełnieniem przez nauczycielkę funkcji wicedyrektora.
Moje pytanie jest następujące: czy w powyższym przypadku nauczycielka po wypowiedzeniu stosunku pracy przez dyrektora (z art. 225 ust. 1, 6 i 12) oraz art 226. ust. 1 przepisów wprowadzających ustawę prawo oświatowe z 26.01.2017 r., i po odmowie przejścia w stan nieczynny może przejść na emeryturę z art. 88 KN, czy powinno to być jednak wypowiedzenie z art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem kobietą. Mam 63 lata, jestem zatrudniona poprzez mianowanie, nabyłam prawo do emerytury. Czy dyrektor może mnie zwolnić? Jeżeli tak - to na jakiej podstawie (nie mam żadnych negatywnych ocen itp). Gdybym chciała rozwiązać umowę o pracę, to jaką otrzymałabym odprawę? W jaki sposób najkorzystniej dla mnie rozstać sie z zakładem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe