Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokumenty w przedszkolu niepublicznym podlegają archiwizacji i na jak długo? Czy arkusze obserwacji dzieci, które już opuściły naszą placówkę powinniśmy przechowywać?
Odnośnie dokumentacji kadrowej, okres przechowywania akt osobowych i dokumentacji płacowej wynosi 50 lat odpowiednio od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy oraz wytworzenia, z uwagi na jej istotne znaczenie dla uprawnień zatrudnionych. Stanowisko to wywodzi się z brzmienia art. 51u ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r., poz. 1506), który w przypadku likwidacji pracodawcy nakazuje przekazanie do archiwum państwowego dokumentacji osobowej i płacowej pracowników do dalszego przechowywania na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania. Również z art. 125a ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 z późn. zm.) wynika, że dokumentację płacową należy przechowywać przez 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u płatnika. Zaś na podstawie art. 47 ust. 3c ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963) płatnik składek ZUS jest zobowiązany przechowywać kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących te dokumenty przez 5 lat od dnia ich przekazania do wskazanej przez ZUS jednostki organizacyjnej ZUS, w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego. Protokoły ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy oraz innej dokumentacji powypadkowej przechowuje się 10 lat (art. 234 § 31 KP). Zaś inne dokumenty kadrowe, np. listy obecności i harmonogramy czasu pracy należy przechowywać co najmniej 3 lata na wypadek powstania ewentualnych sporów sądowych dla celów dowodowych, przez okres przedawnienia roszczeń (art. 291 k.p.). Jeśli przedszkole prowadzi księgowość zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz. 1047), dowody księgowe przechowuje się przez cały rok obrotowy, a następnie należy je archiwizować przez 5 lat od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane zbiory dotyczą (art. 74 ustawy). Dokumentację podatkową należy przechowywać przynajmniej 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Osoba prowadząca albo dyrektor przedszkola powinni określić okresy przechowywania dokumentacji dotyczącej procesu nauczania, wychowania i opieki. Jest to dokumentacja niearchiwalna, o czasowym znaczeniu praktycznym, która po upływie obowiązującego przechowywania podlega brakowaniu, stąd w poszczególnych placówkach oświatowych mogą obowiązywać różne regulacje. Możliwe jest ustanowienie obowiązku przechowywania takiej dokumentacji przez 5 lat (np. dzienniki zajęć; dokumentacja dotycząca organizacji roku szkolnego - rozkłady zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, księgi zastępstw; dotycząca imprez i wycieczek; związana z rekrutacją uczniów; pomoce naukowe), 10 lat (ubezpieczenia uczniów, wypadki uczniów), 25 lat (np. dokumentacja dotycząca organizacji pracy - plany i programy nauczania, wychowania, kształcenia; dokumentacja dotycząca zewnętrznego nadzoru pedagogicznego), 50 lat (np. ewidencja uczniów realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne). Zazwyczaj przedszkola przechowują arkusze obserwacji dzieci przez okres 5 - 10 lat, ale powinien go ustalić organ prowadzący lub dyrektor.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi, pytam więc ponownie: Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała wniosek o nagrodę dla nauczyciela. Czy do tej opinii powinna być uchwała?Organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad placówką zażądał uchwały, a nie opinii Rady Pedagogicznej. Musi być czy nie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Bardzo proszę o wypisania w punktach szczegółowego wykazu dokumentów, które Zespół Szkół (gimnazjum, szkoła podstawowa oraz oddział przedszkolny) jest zobowiązany umieścić na BIP. Serdecznie dziękuję za pomoc.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie na które różne kancelarie prawne udzielają różnej odpowiedzi. Mianowicie - czy środki pieniężne , które przedszkole otrzyma w wyniku realizacji wyroku sądowego uznającego roszczenie przedszkola niepublicznego w zakresie zaniżonej dotacji za lata poprzednie należy traktować jako dotację oświatową , czy jako dochód? Znalazłam odpowiedź MEN na interpelację nr 26009 wg której ,,środki zasądzone w następstwie wystąpienia przez osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne z powództwem o zapłatę niewypłaconej dotacji w oparciu o art.90 u.s.o. nie stanowią dotacji". Pytanie moje jest takie, czy analogicznie należy potraktować te środki , jeżeli otrzymałabym je w wyniku ugody z gminą bez wyroku sądu, czy warunkiem potraktowania tak tych środków jest tylko i wyłącznie wyrok sądu??? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej , jeśli takowa istnieje.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do naszego oddziału przedszkolnego uczęszcza niewiele dzieci, dysponujemy więc wolnymi miejscami. Wśród dzieci jest i 4-latek. Rodzice nie znaleźli dla niego miejsca w pobliskich przedszkolach. Biorąc pod uwagę rozwój dziecka, możemy stwierdzić, że nie odbiega ono od starszych dzieci. Czy tylko na takie podstawie mam prawo do wcześniejszego zapisu dziecka do oddziału zerowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę prosić o plan pracy dla internatu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe