Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką procedurę należy zastosować w przypadku kiedy nauczycielka przedszkola zatrudniona na czas nieokreślony chce przejść do innego przedszkola na znajdującego. Dla obydwu przedszkoli organem prowadzącym jest ta sama Gmina Miejska. Proszę o informację czy nauczycielka powinna się zwolnić z pracy, czy można to zrobić za porozumieniem stron jeśli Organ prowadzący wyraża na to zgodę?
Na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, do pracy w innej szkole/placówce mozna przenieść tylko nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie. Jezeli nauczycielka spełnia ten wymóg, mozna na jej wniosek dokonać przeniesienia w tym trybie.
Jeżeli jednak nauczycielka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, moze rozwiązać na swój wniosek umowę (zarówno z zachowaniem okresu wypowiedzenia - art. 27 ust. 1 KN, jak i za porozumieniem stron - art. 23 ust. 4 pkt. 1 w związku z art. 27 ust. 3 KN) i zatrudnić się w innym przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak można ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu, a najlepiej rozwiązać z nim stosunek pracy, jeśli jest on nauczycielem chronionym przez związki zawodowe? Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż nauczyciel ten w październiku 2012 r. skończy 60 lat, ma kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu (którego jest tylko 12 godzin), nie podnosi swoich kwalifikacji od wielu lat, nie ma efektów w pracy dydaktycznej, rodzice narzekają na jego sposób pracy, ostatnia ocena pracy tego nauczyciela była w latach 80. W związku z powyższym na ten rok szkolny musiałem dać temu nauczycielowi kilka godzin edukacji matematycznej w klasie II, co jest niezgodne z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. Nie mam świetlicy, więc nie mogłem w żaden inny sposób uzupełnić temu panu pensum w wymiarze 18 godzin. Do tej pory robił tak były dyrektor, a organ prowadzący to akceptował. Ja boję się tak robić, ponieważ w przypadku kontroli z kuratorium mogę mieć kłopoty, ponieważ rozporządzenie jasno i wyraźnie mówi, że edukacji wczesnoszkolnej winien uczyć jeden nauczyciel, z wyjątkiem specjalistów wymienionych w rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny od 1.09.2014r. do 28.02.2015r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zatrudnienia tej nauczycielki na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim, a potem uzupełniającym do 19.11.2014r.? Obie nauczycielki mają takie same kwalifikacje.
- W związku ze zmianami dotyczącymi udzielania urlopów dyrektorom i wicedyrektorom szkół do 35 dni w ciągu roku szkolnego mam pytania:
- Czy dyrektor ma obowiązek sporządzenia planu urlopów wypoczynkowych dyrektora i wicedyrektora szkoły-w jakich terminach?
- Czy poza feriami i wakacjami dyrektor może korzystać z urlopu w dowolnym czasie?
- Jak technicznie zorganizować pracę szkoły w momencie gdy dyrektor w ciągu roku szkolnego korzysta z urlopu? Chodzi o podejmowanie decyzji.
- Czy urlop dyrektora powinien być udzielany analogicznie do zapisów w kodeksie pracy?
Proszę o podanie podstawy prawnej określającej zasady korzystania z urlopu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę na 13/26 czyli 1/2 etatu na czas nieokreślony jako nauczyciel świetlicy, od 16 lutego 2015 roku przeszła na zastępstwo za nauczycielkę na 22/22, czyli cały etat do 30 czerwca. Jak ma wyglądać umowa o pracę lub aneks do umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe