Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest podstawa prawna zatrudnienia w szkole nauczyciela bez kwalifikacji na dane stanowisko? Chodzi konkretnie o zatrudnienie na stanowisko nauczyciela współorganizującego proces kształcenia (dla ucznia z Zespołem Aspergera). Od września na 5 godzin świetlicy szkolnej zostanie zatrudniony nauczyciel, który posiada wykształcenie: licencjat, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z przygotowaniem pedagogicznym. Chciałabym jej dać 20 godzin nauczyciela współorganizującego. Pani jednak nie ma kwalifikacji z zakresu pedagogiki specjalnej. Czy mogę ją w takim razie zatrudnić na to stanowisko, czy wymaga to zgody kuratora? W chwili obecnej ten nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole. Jak zgodnie z prawem należy taką osobę zatrudnić (podstawa prawna)?
W samorządowej szkole w przypadku nauczyciela – stażysty, powierzenie 5 godzin wychowawcy świetlicy powinno nastąpić w umowie o pracę na czas określony 1 roku szkolnego, a jeśli nauczyciel posiada wyższy stopień awansu zawodowego – na czas nieokreślony (art. 10 ust. 2, 4 i 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Natomiast powierzenie 20 godzin tzw. nauczyciela wspomagającego w przypadku braku kwalifikacji jest uzależnione od uprzedniego uzyskania zgody kuratora oświaty, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, na podstawie art. 10 ust. 7 i 9 KN. Dyrektor powinien więc zwrócić się do kuratora o zgodę i podać argumentację wskazującą, że próbował, ale nie znalazł odpowiednio wykwalifikowanego nauczyciela Po otrzymaniu zgody kuratora oświaty będzie możliwe powierzenie tych 20 godzin na czas określony wymieniony w zgodzie kuratora. Powierzenie obu stanowisk nauczycielskich powinno nastąpić w ramach jednej umowy o pracę, z racji wykonywania pracy tego samego rodzaju, czyli pracy pedagogicznej.
W szkole niesamorządowej nie jest możliwe powierzenie godzin bez kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego (art. 91b ust. 2b w zw. z art. 10 ust. 5 pkt 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Podczas zajęć rekreacyjnych z nauczycielami (siatkówka) na szkolnej sali gimnastycznej dyrektor zerwał ścięgno Achillesa. Zdarzenie odbyło się bez udziału osób trzecich - złe stąpnięcie. Jak traktować ten wypadek: w domu, w drodze do pracy czy też w pracy? Proszę o podstawę prawną.
- Mam pytanie dotyczące upomnienia, które wręczyłam nauczycielce w czerwcu 2011 r., czyli tuż przed jej pójściem na urlop dla poratowania zdrowia. Mam wątpliwości, czy nauczyciel podlega karom z kodeksu pracy, czy tylko ocenie pracy i czy miałam prawo nałożyć na nauczycielkę karę upomnienia zgodnie z art. 75.2 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. 9 grudnia skończył się okres zasiłkowy. 15 listopada złożył wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego. 30 stycznia otrzymaliśmy decyzję ZUS o odmowie przyznania zasiłku. Skierowaliśmy pracownika na ponowne badania kontrolne. Lekarz nie dopuścił nauczyciela do pracy. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, w jakim trybie i na jakiej podstawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pedagog lub inny specjalista może mieć w szkole nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedstawił decyzję o naliczeniu kapitału początkowego z zus gdzie ma okres nieskładkowy 4 lata 6 miesięcy i 3 dni oraz zaświadczenie z KRUS o okresach opłacanych składek ( część tego okresu nauczyciel już pracował w szkole). Czy na podstawie tych dokumentów mogę nauczycielowi doliczyć staż pracowniczy. czy powinnam zażądać innych dokumentów? W jakim wymiarze powinnam zaliczyć okres do stażu z tych danych
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe