Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest obecnie procedura dopuszczania programów wychowania przedszkolnego?
Pomimo wdrożenia reformy oświaty, nadal będą obowiązywały regulacje art. 22a UoSO, zgodnie z którym w placówce publicznej nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi przedszkola program wychowania przedszkolnego na dany etap edukacyjny. Program może obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów. Dyrektor zasięga opinii rady pedagogicznej i następnie dopuszcza do użytku w danym przedszkolu lub danej szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program wychowania przedszkolnego. Dopuszczone do użytku w danym przedszkolu programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. W przedszkolach niepublicznych dopuszczanie programu wychowania przedszkolnego odbywa się na zasadach określonych w statucie lub przez dyrektora przedszkola, jeśli wewnętrzne regulacje nie odsyłają do stosowania art. 22a UoSO (art. 84 ust. 2 pkt 3 i 5 UoSO, art. 172 ust. 3 w zw. z ust. 2 pkt 5 i art. 102 ust. 1 pkt 8 i 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła ogólnodostępna ma obowiązek zapewnić osobę do zmiany pampersów dziecku niepełnosprawnemu ruchowo (dziecko po przebytych zabiegach chirurgicznych - rozczep kręgosłupa, porusza się na wózku inwalidzkim). Czy poprawne jest zatrudnienia pomocy nauczyciela, która pomoże dziecku w zakresie higieny ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę poprosić nauczycieli i innych pracowników szkoły o zdeklarowanie do jakich związków należą? Celem wskazania związków, które muszą zaopiniować arkusz organizacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych, pracujący w zespole szkół zawodowych złożył wniosek do OKE na egzaminatora. Kurs będzie odbywał się poza miejscem pracy w sobotę i niedzielę. Czy w związku z tym należy się nauczycielowi zwrot kosztów podróży? Czy należy nauczycielowi oddać inne dni wolne za sobotę i niedzielę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam pismo z Centrum Pomocy Rodzinie z prośbą o udzielenie informacji dotyczących ucznia mojej szkoły, który jest pod opieką rodziny zastępczej. Informacje o które prosi Centrum Pomocy Rodzinie to m. in. frekwencja, wyniki nauczania, wykaz przedmiotów które sprawiają uczniowi trudności, zagadnienia programowe, które wymagają szczególnego wsparcia i pomocy, funkcjonowanie ucznia na terenie szkoły oraz w grupie rówieśniczej, udział w kołach zainteresowań, udział w wyjazdach i imprezach klasowych, szczególne osiągnięcia i zainteresowania, czy uczeń jest objęty pomocą pedagogiczną lub psychologiczną, oraz współpraca opiekuna ze szkołą/wychowawcą/pedagogiem.
Czy jako dyrektor placówki mogę wszystkie te informacje przekazać?
Proszę o podanie wykładni prawnej, która będzie podsatwą przekazania informacji o uczniu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń kl.I SP może wracać pod opieką 10 letniego brata. Proszę o podstawę prawną. Dziękuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe