Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest droga awansu zawodowego dyrektora niepublicznej placówki oświatowej gdy nie posiada on żadnego stopnia?
Dyrektor placówki niepublicznej, który jest jednocześnie organem prowadzącym tę placówkę, nie podlega przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U.z 2014r. poz.191), ponieważ nie pozostaje w stosunku pracy w prowadzonej przez siebie placówce niepublicznej. Na ogół nie jest możliwe, aby jednocześnie być nauczycielem zatrudnionym zgodnie z przepisem art.10 ustawy Karta Nauczyciela ( na podstawie umowy o pracę lub mianowania) i organem prowadzącym placówkę. Nauczyciel taki byłby sam dla siebie pracodawcą, a na takie rozwiązanie przepisy tej ustawy nie pozwalają. Osoba fizyczna prowadząca w ramach działalności gospodarczej placówkę nie pozostaje w stosunku pracy w prowadzonej przez siebie placówce.
A zatem w stosunku do dyrektora placówki niepublicznej będącego jednocześnie organem prowadzącym nie ma możliwości stosowania regulacji dotyczących awansu zawodowego, a on sam nie jest uprawniony do ubiegania się o nadanie stopnia awansu zawodowego.
Nauczyciel zatrudniony na stanowisku dyrektora placówki niepublicznej ( zgodnie z przepisem art.10 ustawy Karta Nauczyciela) może ubiegać się o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego. Jak wynika z art. 9e ust.1 tej ustawy, o nadanie kolejnego stopnia awansu zawodowego ubiegać się może dyrektor placówki, który posiada stopień nauczyciela mianowanego, po uprzednim spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Dyrektora placówki nie obowiązuje odbywanie stażu ( okres zatrudnienia na tym stanowisku jest równoważny z okresem stażu).
Jak wynika z powyższego dyrektor placówki niepublicznej, który nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego nie może awansować.
Z uwagi na złożony charakter awansu zawodowego w placówkach niepublicznych, w każdej indywidualnej sprawie o zajęcie stanowiska (rozstrzygnięcie) należy zwracać się do upoważnionego organu, którym zgodnie z przepisami art.9h ust.1 ustawy Karta Nauczyciela jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do dnia 23.08.2017 r. pełniłam funkcję dyrektora szkoły. Teraz pracuję już w innej szkole, jedna z nauczycielek nie złożyła mi sprawozdania za okres stażu (za 2 lata na nauczyciela dyplomowanego), co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Nie chcę podpisywać cząstkowej oceny za okres stażu odbytego przez tą nauczycielkę nie będąc już dyrektorem. Nadmieniam, że w ogóle nie kontaktowała się ze mną w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela mianowanego 1 września 2018 r. Od 1 września 2019 r. zmienił miejsce pracy i kontynuuje staż w nowym miejscu pracy. Czy dyrektor poprzedniego miejsca pracy za okres odbytego stażu w tamtej placówce sporządza ocenę pracy, czy ocenę dorobku zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który ma stopień zawodowy kontraktowy i pełni funkcję dyrektora może podjąć procedurę awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Czy nauczyciel, który uzyskał stopień n-la kontraktowego w sierpniu 2020. aktualnie jest nauczycielem początkującym zatrudnionym na czas nieokreślony - jest zobowiązany do uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego do 2027r wg "starych zasad"?
Jakie będą konsekwencje, jeśli nie uzyska stopnia n-la minowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.) odbywa staż skrócony do 12 miesięcy. Czy teraz staż na mianowanie trwa 9 miesięcy?
2. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z lipca 2017 r.), odbywa staż w pełnym wymiarze. Czy staż na nauczyciela mianowanego trwa 1 rok i 9 miesięcy?
3. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.), przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym 30 dni, zakończonym 23 września 2022 r. Wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanie przysłał pocztą przed 14 września 2022 r. Czy nauczyciel może rozpocząć staż od września 2022 r.? Czy staż zostanie wydłużony? Jeśli tak, to o ile?
4. Nauczycielka stażystka rozpoczęła staż 1 września 2020 r. Od 30 stycznia 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, potem przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 czerwca 2022 r. Czy od 1 września 2022 r. jest nauczycielem rozpoczynającym pracę i odbywa staż wg nowych zasad? Czy odbyty okres stażu (5 miesięcy) wg starych zasad wlicza jej się do okresu stażu? Jak ewentualnie to dokumentować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe