Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką dotację, w jakiej wysokości na jednego ucznia miesięcznie powinna wypłacać gmina dla publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie? Jakie przepisy prawa oświatowego obowiązują w tym zakresie?
Zasady udzielania dotacji dla szkół i placówek oświatowych prowadzonych nie przez jednostki samorządu terytorialnego są regulowane w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o wykonywaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2082). Przed 1 stycznia 2018 r. kwestia dotowania szkół i placówek była regulowana w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230).
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o wykonywaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2082) prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne, publiczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, niebędące szkołami specjalnymi otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego oraz wskaźnika zwiększającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1.
Kwota przewidziana na jednego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST podlega wyliczeniu poprzez przemnożenie następujących wartości z algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej: standardu finansowego A, wskaźnika korygującego Di oraz sumy wskaźnika określonego przy statystycznej liczbie uczniów Ur,vi i wszystkich wag P przewidzianych na takiego ucznia. Podstawą do wyliczenia kwoty na ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej są przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2023.
Na podstawie art. 46 ustawy o wykonywaniu zadań oświatowych w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki samorządu terytorialnego, która udziela dotacji, ogłasza się informację o:
1) podstawowej kwocie dotacji oraz jej aktualizacji;
2) statystycznej liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz jej aktualizacji;
3) wskaźniku zwiększającym;
4) najbliższej gminie lub najbliższym powiecie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy ocena śródroczna może być wyrażona stopniem z plusem/minusem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kontroli "prawidłowości nadzorowania realizacji przez dzieci sześcioletnie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego". Jedną z czynności kontrolującego szkołę jest analiza decyzji dyrektora dotyczących realizacji przygotowania przedszkolnego. Proszę o informacje, o jakie decyzje chodzi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy, w myśl nowego prawa oświatowego, organ stanowiący ma możliwość "nakazowego" utworzenia w szkole podstawowej powstającej z przekształcenia gimnazjum, klasy IV i VII dla uczniów z przypisanego szkole obwodu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na dzień 11.05.2010 r. jaki obowiązuje arkusz ocen dla ucznia szkoły podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy podstawą prawną podejmowanej uchwały klasyfikacji rocznej jest art.70 ustawy o systemie oświaty?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe