Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda kontrola spraw kadrowych w szkole?
Kontrola zarządcza wprowadzona przepisami ustawy o finansach publicznych obejmuje wszystkie aspekty działalności jednostki, w tym sprawy kadrowe. Kontrola spraw kadrowych w szkole obejmuje przede wszystkim kontrolę poprawności funkcjonującej dokumentacji kadrowej.
Dokument kontroli
Dokument kontroli zarządczej może mieć różne nazwy, np. regulamin, instrukcja, procedury. Wprowadza się go zarządzeniem dyrektora i zobowiązuje pracowników do zapoznania się z jego zapisami.
Regulamin (procedura) powinien uwzględniać:
• zakres i zadania kontroli;
• organizację kontroli zawierającą zakres kontroli w poszczególnych obszarach działalności szkoły oraz przedmiot czynności kontrolnych;
• rodzaje dokumentów, w tym badanych pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
Zakres kontroli kadrowej
W praktyce oznacza to prowadzenie kontroli poprawności funkcjonującej dokumentacji kadrowej obejmującej np. akta osobowe pracowników, plany doskonalenia nauczycieli, dokumenty awansu zawodowego nauczycieli, dokumentację zastępstw doraźnych, regulamin pracy, regulamin funduszu świadczeń socjalnych, regulamin wynagradzania pracowników pomocniczych i obsługi.
Mechanizmy kontroli powinny stanowić odpowiedź na konkretne ryzyko. W odniesieniu do spraw kadrowych szkoły istnieje możliwość podejmowania niewłaściwych działań, np.: niewłaściwe zachęty (awanse, nagrody, premie), niewystarczające kary za nieuczciwe zachowanie lub brak konsekwencji w ich stosowaniu.
Duże ryzyko i zagrożenie poważnych strat finansowych może wystąpić w przypadku nieprzestrzegania czy pomyłek w rozliczaniu wydatków na wynagrodzenia, składek ubezpieczeniowych i podatków (zob. tabela).
Przykładowe typy ryzyka dotyczące spraw kadrowych i prowadzonej dokumentacji pracowniczej:
Nieprawidłowości w naliczaniu składek ubezpieczeniowych, podatków, dodatków służbowych wynikających ze stosunku pracy
Nieefektywne planowanie procedur i organizowanie szkoleń
Nieprawidłowości w polityce socjalnej
Nieprawidłowe i nierzetelne prowadzenie spraw pracowniczych
Niezasadne zawieranie umów-zleceń i umów o dzieło oraz nierzetelność wystawianych rachunków z tytułu tych umów
Niezasadne stosowanie godzin nadliczbowych i ponadwymiarowych
Samokontrola
Formą organizacyjną kontroli zarządczej w danym obszarze jest najczęściej samokontrola prawidłowości wykonywania własnej pracy (dokonywana samodzielnie przez księgowego, wicedyrektora, kadrowego itd.) – przeprowadzana przy pomocy arkusza samokontroli. Standardy kontroli, stanowiące załącznik do komunikatu Ministra Finansów z 16 grudnia 2009 r., zalecają przeprowadzenie co najmniej raz w roku samooceny systemu kontroli zarządczej przez osoby zarządzające i pracowników jednostki.
Kontrola dyrektora lub upoważnionego pracownika
Inną formą jest kontrola sprawowana z urzędu przez pracowników pełniących funkcje kierownicze lub kontrola prowadzona przez zespoły kontrolne powołane przez dyrektora w celu prowadzenia doraźnych kontroli. Zadania kontrolne wykonywane przez poszczególnych pracowników są określone w imiennych zakresach czynności, imiennych upoważnieniach oraz przepisach wewnętrznych danej szkoły.
Kontrola dokumentów kadrowych może być wykonana tylko przez dyrektora szkoły (oprócz samokontroli dokonywanej przez pracownika prowadzącego sprawy kadrowe). Dostęp do akt posiadają pracodawca, pracownik zajmujący się sprawami kadrowymi i pracownik – odnośnie do swoich akt osobowych, oraz instytucje kontrolujące zgodnie ze swoimi kompetencjami. Nie ma podstawy prawnej do nieograniczonego dostępu do akt osobowych innych osób.
Dokumentację kontroli zarządczej stanowią z reguły książka kontroli wewnętrznej, arkusz samokontroli i protokół kontroli. Protokół kontroli jest dowodem potwierdzającym wykonanie kontroli i powinien zawierać wszystkie stwierdzone przez kontrolujących fakty dotyczące kontrolowanego przedmiotu, w tym nieprawidłowości i uchybienia w działaniu, ich przyczyny i skutki będące podstawą do określenia zaleceń kontrolowanej działalności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po raz kolejny mam ogromny problem związany z dniem wolnym w placówce nieferyjnej.
w tym roku 6 stycznia (święto 3 Króli) przypadło we wtorek, w związku z tym zrobiłam wszystkim wychowawcom zniżkę pensum o 5 godzin z całości czyli z 26h pracują 21h. Obecnie te osoby, które pracowały w tym dniu domagają się jeszcze ponownej zniżki pensum o daną ilość godzin jaką przepracowali dnia 06.01. wynika z tego, że jeśli ktoś pracował 06 stycznia 8 godzin to jego tygodniowe pensum obniżam jeszcze dodatkowo o te 8h. Taka osoba będzie miała w takim wypadku 13h pracy w danym tygodniu. Mam ogromny dylemat gdyż nie znalazłam podstawy prawnej na podwójną zniżkę godzin. Czy pracownik ma rację? Czy zniżka godzin za dzień świąteczny przypadający w danym tygodniu wystarcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica od 15.01.2016r. do 02.07.2016r. przebywała na zwolnieniu lekarskim ze względu na chorobę w ciąży. Od 03.07.2016r. do 01.07.2017r. przebywa na urlopie najpierw macierzyńskim, potem rodzicielskim. Przysługują jej 112 dni urlopu (56 dni bieżącego + 56 dni urlopu uzupełniającego). Czy pracownica może wrócić do pracy 01.09.2017r. ? Czy i na jakiej podstawie można wypłacić jej rekompensatę za niewykorzystanie urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na cały etat i pobiera pełne świadczenie socjalne zgodnie z regulaminem przysługuje również pełne świadczenie w innej szkole w której jest zatrudniony np. na 2/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę skorzystać przy zatrudnieniu nauczyciela mianowanego na czas określony (na 2 lata )z art. 10 ust 7 KN? Ten nauczyciel po 2 latach będzie uzupełniał u mnie etat, ponieważ nie będzie już klas gimnazjalnych. Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe