Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinniśmy zawrzeć umowę z osobą, która będzie prowadzić doradztwo zawodowe? Rozumiem, że na czas określony, ale czy mamy przeliczać jego godziny np. na tygodnie? Proszę o podpowiedź.
W związku z tym, że godziny doradztwa zawodowego określone zostały na 10 h rocznie, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie realizacji tych godzin w terminie krótszym niż rok szkolny, np. po jednej godzinie tygodniowo przez okres 10 tygodni (albo np. 2 godzin tygodniowo przez 5 tygodni). Wówczas nie będzie problemu z obliczeniem wymiaru etatu zatrudnionego nauczyciela - będzie to 1/22, 2/22 itd. (przy przykładowym założeniu 22 h jako pensum nauczyciela doradcy zawodowego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wicedyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został delegowany na dwudniowe szkolenie w sobotę i niedzielę. Czy osobie na stanowisku kierowniczym (zastępca dyrektora) przysługują 2 inne dni wolne za pracę w sobotę i niedzielę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu w związku z tym otrzyma wypowiedzenie z art. 20 KN. Nauczyciel chce przejść na emeryturę i zwrócił się do mnie z prośbą o skrócenie czasu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Prawdopodobnie w sierpniu miałabym dla niego godziny i mógłby pracować w przyszłym roku w pełnym wymiarze godzin, ale przy zmianie przepisów emerytalnych korzystnie jest dla niego przejść teraz na emeryturę. Czy mogę wyrazić zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy takie skrócenie leży tylko po stronie pracodawcy? Nie bez znaczenia jest tu wysokość odprawy. Odchodzący jest byłym dyrektorem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zaliczyć przedstawione informacje przez pracownika kuchni do wysługi lat oraz do nagrody jubileuszowej:
dokument wydany przez KRUS zaświadczający, że pracownik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresach:
- 2000-07-18 do 2003-09-30 oraz 2004-01-01 do 2009-09-30 na wniosek w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym oraz macierzyńskim jako rolnik?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi zatrudnienie są w szkole na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.
Ww. ustawa zapewnia pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.
• art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
• art. 151[11] Kodeksu pracy.
Dozorcy zatrudnieni są w szkole w ramach stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracują w systemie równoważnym czasu pracy (po 8 lub 12 godzin) zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują w nocy w dni robocze (od godz. 22.00 do 6.00) oraz w soboty, niedziele i święta, czyli sobota, niedziela i ewentualne święto są dla nich dniami pracy. Przy ustalaniu grafiku uwzględniany jest 11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 5-dniowy tydzień pracy.
Czasami jednak zdarza się (jeśli święto przypada w tygodniu, np. 1 maja w środę i 3 maja w piątek), że pracują ponad normatywny wymiar czasu pracy i zamiast np. normatywnych 24 godz. (w tygodniu rozliczeniowym od 1 do 7 maja br. były 3 dni robocze 2, 6 i 7 maja, jedna sobota i niedziela i dwa święta) dozorca pracował 44 godz..
Czy powinien otrzymać 100% dodatek za pracę w niedzielę i święto, przy założeniu, że niedziela jest dla dozorcy dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy zapłacić za zastępstwo za nieobecnego n-la,gdy: - n-l realizuje na zastępstwie swój przedmiot, - n-l przedmiotowiec realizuje godzinę zgodnie z podstawą programowa? Czy tylko 2 przypadek traktujemy jako zastępstwo? Proszę o podstawę prawną
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe