Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy prawidłowo numerować rozporządzenia, decyzje, uchwały? W jaki sposób nadawać numery?
Rozporządzenia to przepisy prawa podpisywane przez ministra, więc dyrektor nie numeruje tych dokumentów. Przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii, o których mowa w pytaniu. Dyrektor wydaje odpowiednio decyzje administracyjne i kierownicze: a) administracyjne – wyrażają wolę dyrektora jako organu administracyjnego, wydając takie decyzje dyrektor rozstrzyga sprawy w postępowaniu administracyjnym unormowanym przez przepisy proceduralne - dotyczą one spraw, do których odniesienia zawierają rozporządzenia / ustawy (np. Prawo oświatowe, Ustawa o systemie oświaty, Karta Nauczyciela), b) kierownicze – związane są z realizacją funkcji kierowniczych przez dyrektora.Decyzje powinny być numerowane wg porządku ich wydawania oraz rodzajów, tj. chronologicznie, podobnie uchwały.Sposób numerowania uchwał powinien określać regulamin działalności rady pedagogicznej lub instrukcja kancelaryjna.Np. Uchwała nr 1/2017/18 (od nowego roku szkolnego nowa numeracja) w sprawie …………….Na każdy rodzaj dokumentów powinien być przeznaczony inny segregator lub teczka – w zależności od koncepcji dyrektora oraz ilości wydawanych dokumentów.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (ze zm.) - art. 107 § 1, art. 109, art. 156.; 2. Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.) - art. 90g.; 3. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (ze zm.) - art. 36, art. 37. ; 4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik księgowości mający tytuł licencjata z zakresu administracji możne pracować w bibliotece szkolnej kiedy ukończy kurs pedagogiczny i studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwo i informacja naukowa? Czy konieczne do pracy w bibliotece szkolnej (w wymiarze 10 godz) w świetle nowych przepisów potrzebny jest tytuł magistra?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego w placówce państwowej realizuje pensum 25 godzin tygodniowo. Dodatkowo prowadzi zajęcia z terapii pedagogicznej 2 godziny tygodniowo. Jak wygląda wyliczenie godzin za terapię w tygodniu z dniem wolnym 1 listopada, jeżeli nauczyciel zrealizował zajęcia dodatkowe (wtorek, czwartek), ale ze względu na święto nie przepracował 25 godzin tygodniowo. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki może sfinansować-dofinansować studia I stopnia pracownikowi administracji? Jeśli tak to na jakiej podstawie?
- Dziecko w wieku przedszkolnym posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - orzeczony autyzm wczesnodziecięcy. Kto formalnie może cofnąć takie orzeczenie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przy wjeździe do szkoły stoi znak zakazu wjazdu za wyjątkiem pracowników szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów ciągle prosimy rodziców o niewjeżdżanie na teren szkoły. Zagrożenie dostrzegają także niektórzy rodzice, którzy zgłaszają problem na Krajowej mapie zagrożeń. Co ma zrobić dyrektor w sytuacji kiedy organ prowadzący kazał zasłonić znak i zezwolić rodzicom na wjazd.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe