Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak dokonać zatrudnienia nowego nauczyciela religii na podstawie przeniesienia z innej szkoły (nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze)?
O ile nauczyciel posiada skierowanie do tutejszej szkoły wydane przez właściwego biskupa diecezjalnego, należy z nim zawrzeć umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony (w zależności od treści ww. skierowania), zgodnie z art. 10 ust. 6 lub 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. i § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 ze zm.). Od roku szkolnego 2019/2020 nauczyciele niepełnoetatowi, czyli zatrudnieni na umowę o pracę, nie są objęci procedurą przeniesienia, która w ramach wdrażania reformy oświaty obowiązuje tylko do 31 sierpnia 2019 r. (art. 220 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.), a od 1 września 2019 r. następuje powrót do możliwości przeniesienia do innej szkoły tylko nauczyciela religii zatrudnionego na podstawie mianowania (art. 18 ust. 1 i 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam dwóch nauczycieli na bezpłatnym urlopie od 5 lat. Co roku zwracali się z prośbą o udzielenie urlopu, którego udzielałam. Nauczyciele mianowani, teraz organ prowadzący nie pozwala przedłożyć urlopów. Nie będę też miała godzin dydaktycznych. Co w takiej sytuacji urlopów udzieliłam do 31 sierpnia 2016r. Czy należy się tym nauczycielom jakaś gratyfikacja finansowa czy tylko odmowa udzielenia urlopu? Proszę o udzielenie odpowiedzi, zbliża się czas projektów organizacyjnych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Jestem nauczycielem, mgr nauczania początkowego (taki mam wpis na dyplomie). 1 września będę miała 35 lat pracy. Od 1.08.1996 r. pełnię funkcję dyrektora szkoły i przedszkola. Obecnie dobiega końca maja 22 letnia kadencja na stanowisku dyrektora. W kwietniu tego roku ogłoszono konkurs. Nie przystępuję do konkursy, chcę wrócić na stanowisko nauczyciela klas I-III, ponieważ przez 17 lat, w każde wakacje są remonty (a mój urlop to fikcja). Od września chciałabym uczyć w klasie I. Nauczycielki, które uczą w klasie III: jedna rok przed emeryturą, dwie z 20-letnim stażem pracy z kwalifikacjami również do przedszkola. Jedna z nich postanowiła "kopać" pode mną i wszelkimi sposobami chce mnie pozbawić pracy na stanowisku nauczyciela klasy I. Nie znam kandydatów na stanowisko dyrektora. Czy mogę stracić pracę i nie dostać klasy I?
Nie jestem w konflikcie z rodzicami, nie choruję, w pracy z uczniami miałam wiele osiągnięć.
Czy podpisy rodziców zebrane przez nauczycielkę (mogą pozbawić mnie pracy na stanowisku wychowawcy klasy I). Nie wiem co mówi nauczycielka do rodziców?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe