Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, do pytania, które wysłałam do Państwa 19.10.2016r. mam jeszcze dodatkowe pytania: - w dniu 20.10.2016r. dostaliśmy Decyzję z ZUS, że Pani nie ma uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego i może wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Co my mamy w tej chwili zrobić: - z jaką datą wystawić świadectwo pracy oraz jak rozwiązać umowę o pracę i od kiedy, - co z urlopem, na którym przebywała od 21.09.2016r. do chwili obecnej, - czy wypłacamy odprawę rentową i kiedy i w jakiej wysokości. Jeszcze raz bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki. PYTANIE z 19.10.2016r. Mamy zatrudnioną Panią urodzoną 25.11.1958r. na stanowisku sprzątaczki w pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.2002r. Pani od 23.02.2016r. do 20.09.2016r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego Pani złożyła do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 18.10.2016r. przedłożyła w szkole Orzeczenie Lekarza Orzecznika z ZUS informujące że: - jest niezdolna do pracy, - brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, - jest częściowo niezdolna do pracy do 31.05.2018r. Data powstania częściowej niezdolności do pracy : od wyczerpania zasiłku chorobowego, - naruszenie funkcji wzroku ma charakter przewlekły, orzekana wymaga leczenia operacyjnego, termin zaplanowany na 11.2017r. Aktualny stan narządu wzroku powoduje ograniczenie zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w okresie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stwierdzono zasadności orzekania świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczono częściową niezdolność do pracy. Pani w okresie od 21.09.2016r. do chwili obecnej przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym, gdyż czekała na wydanie orzeczenia z ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym. Moje pytania: - czy Pani powinna złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, - czy Pani sprzątaczka powinna złożyć wniosek do szkoły o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę – z jaką datą rozwiązanie, - czy powinniśmy z Panią rozwiązać stosunek pracy, jeżeli tak to z jaka datą ( moja wątpliwość dotyczy Pani wieku oraz czy nie jest pod ochroną – 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ), - czy Pani należy się odprawa z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy ( w jakiej wysokości – ogólny staż pracy to 35 lat, a w naszej szkole 14 lat pracy; kiedy należy się wypłacić odprawę). Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki.
Pracownica z częściową niezdolnością do pracy jest objęta ochroną przedemerytalną przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 – 40 KP, art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.). Dopuszczalny tryb zwolnienia pracownicy to art. 53 KP (bez wypowiedzenia, zwolnienie dokonywane przez pracodawcę po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego, w dniu doręczenia pracownicy oświadczenia o rozwiązaniu umowy) lub porozumienie stron z inicjatywy pracownicy lub pracodawcy w uzgodnionym terminie przez strony (art. 30 § 1 pkt 2 KP). Świadectwo pracy powinno zostać wystawione i wysłane najpóźniej w terminie 7 dni od rozwiązania umowy o pracę (art. 97 § 1 KP, § 2 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282). W dniu rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić pracownicy jednomiesięczną odprawę rentową, zaś jej wypłata dopiero po wydaniu decyzji ZUS uprawnia pracownicę do żądania odsetek (art. 921 § 1 KP, art. 481 § 1 KC, wyrok SN z dnia 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97, OSN 1999, nr 8, poz. 267).
W okresie niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik nie powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego, który powinien zostać przesunięty na inny termin (art. 165 pkt 1 KP). Jeśli jednak zostało wypłacone wynagrodzenie urlopowe, pracownicy za ten sam wymiar urlopu nie należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (na 11/18), jest zgodne z prawem ?Zatrudnienie na pełen etat w kolejnych latach, jest niemożliwe. Nauczyciel uczy języka angielskiego w kl.IV-VI, poza tym pracuje na pełnym etacie w innej szkole.Czy w razie likwidacji szkoły należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą wyliczenia ilości dni ekwiwalentu za urlop: 1. PLACÓWKA FERYJNA, a/ pracownik zatrudniony na zastępstwo w wymiarze 0,19 etatu od 01.09.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (wykorzystał 2 tyg. ferii);
b/ pracownik zatrudniony na czas określony w wymiarze 1 etat od 13.03.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (nie wykorzystał 2 tyg. ferii).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy rozliczania nieobecności z tytułu opieki nad dzieckiem zgodnie z art.188kp w odniesieniu do nauczycieli. Nauczyciel pracujący na niepełnym etacie ma np. w poniedziałek 2 godz.lek. i chce w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem: pytanie czy z puli 16 godz (bo nauczyciel zadeklarował godz odbiór opieki) potrącamy mu tylko te 2 godz w których miałby zajęcia czy 8 godz?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zaświadczenie ukończenia kursu doskonalenia "Przygoda ze sztuką w szkole podstawowej i gimnazjum" (w wymiarze 80h) z 2000 roku daje kwalifikacje do uczenia plastyki, muzyki, zajęć artystycznych? Kurs organizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał kwalifikacje na zagranicznej uczelni (W. Brytania). Wrócił do kraju i chce podjąć pracę jako nauczyciel j. angielskiego. Zawód nauczyciela jest zawodem regulowanym – czy osoba ta powinna złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji i wtedy może zostać zatrudniona, czy dyrektor sam może podjąć decyzję o zatrudnieniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe