Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziękuję za odpowiedź ale pytam dalej, ponieważ w żadnym z moich pytań nie sugerowałam, że przerwy świąteczne to czas wolny dla nauczyciela. Przypominam swoje pytanie: Na jakiej podstawie prawnej (a pytam o konkretny paragraf) szkoła jest zobowiązana do organizacji zajęć opiekuńczo – wychowawczych konkretnie W CZASIE WIOSENNEJ LUB ZIMOWEJ PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ, a więc w dniach, które nie są wymienione w rozporządzeniu w katalogu dni dodatkowo wolnych ustalonych przez dyrektora i podanych do publicznej wiadomości do 30 września – dla szkół podstawowych – do 8 dni. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie są dniami zawierającymi się ani w wiosennej przerwie świątecznej ani w zimowej przerwie świątecznej. Państwa odpowiedź: Nasze stanowisko w tej sprawie jest oparte na interpretacji zapisów dotyczących przerw w pracy szkoły, w tym w szczególności wynikających z przepisów ustalających okres urlopowania nauczycieli w szkołach feryjnych.Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.Przepis oznacza, że nauczyciele pracują w pozostałe dni roku szkolnego tym w dniach, o których mowa wyżej. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 64. Tak więc postaram się zadać pytanie jeszcze inaczej. Nie pytałam w żadnym pytaniu czy przerwy świąteczne to czas urlopu dla nauczycieli. BO CHYBA JUŻ WSZYSCY WIEDZĄ, ŻE NIE. Chciałabym zrozumieć (bo czytać umiem i sama mogę rozporządzenia i ustawy sobie przeczytać) która część art. 64 KN mówi o bezpośredniej pracy z dziećmi o ile nie są to egzaminy? Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. 2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności: 1) przeprowadzania egzaminów; 2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego; 3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Dalej też nic nie znalazłam. Jeżeli chodzi wyłącznie o interpretację zapisów to rozumiem, że zależy ona od tego kto je interpretuje. Szanowni Państwo, jeżeli nie ma nic do dodania oprócz interpretacji bardzo proszę pominąć moje zapytanie. Te dwie odpowiedzi ja interpretuje , jako brak podstaw prawnych do nakładania na nauczycieli obowiązku bezpośredniej pracy z dzieci w czasie przerw świątecznych. Oczywiście w pracy jesteśmy OBECNI i np uczestniczymy w doskonaleniu zawodowym.
Ponownie i uprzejmie informujemy, że nasze stanowisko w tej sprawie jest oparte na interpretacji zapisów (a nie na konkretnym zakazie lub nakazie organizowania zajęć dla dzieci w tymże okresie) dotyczących przerw w pracy szkoły, w tym w szczególności wynikających z przepisów ustalających okres urlopowania nauczycieli w szkołach feryjnych.Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.Przepis oznacza, że nauczyciele pracują w pozostałe dni roku szkolnego tym w dniach, o których mowa wyżej.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 64.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy dalej postępować w przypadku, gdy Rada Pedagogiczna nie zatwierdzi wyników rocznej klasyfikacji (ocen z zajęć edukacyjnych oraz ocen z zachowania)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy regulują awans zawodowy w tym roku szkolnym (2017/18) nauczyciela stażysty na kontraktowego? Wg jakich przepisów przeprowadzać rozmowę i powołowywać komisje i kto w komisji itp.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Odpowiedzią Państwa nie jestem usatysfakcjonowana, ponieważ zapytałam wprost, czy praktyka w 2003 roku w pogotowiu opiekuńczym nauczyciela może być zaliczona skoro od 2004 roku do 2014 roku obowiązywały przepisy przejściowe albowiem placówka przeszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeszcze raz zadam pytanie czy można uznać, że w 2003 roku pogotowia opiekuńcze były placówkami oświaty?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, czy jeżeli szkoły wchodzące w skład zespołu noszą takie samo imię, to zespół może również używać tego imienia? Czy można używać logo zespołu z imieniem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły ponadgimnazjalnej. W bliskim sąsiedztwie szkoły jest sklep do którego uczniowie w trakcie przerw wychodzą po zakup drugiego śniadania. Kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia, który w trakcie przerwy opuszcza teren szkoły? Czy dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do przerw na zewnątrz budynku szkoły w każdych warunkach (lato, zima, deszcz itp.)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe