Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziecko złamało obojczyk, zostało przez rodziców oddane pod opiekę poradni (założony gips). Czy dziecko może uczęszczać do placówki z gipsem? Czy rodzic powinien złożyć jakieś oświadczenie, które mówi o wiedzy na temat zagrożeń dla jego dziecka? Jak powinien postąpić nauczyciel - przyjąć dziecko do grupy, poprosić rodzica o zgodę lekarza? Czy można umieścić w statucie bądź regulaminie – zapis o nieprzyjmowaniu do przedszkola dzieci z gipsem?
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn.zm.) do obowiązków dyrektora przedszkola należy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieciom i uczniom, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole poza obiektami należącymi do tej jednostki. Jednostka systemu oświaty powinna być przygotowana do zaspokojenia potrzeb dziecka czasowo nie w pełni sprawnego czy przewlekle chorego, które zgodnie ze wskazaniami lekarza może uczęszczać do przedszkola. Do obowiązków dyrektora należy zatem taka organizacja pracy, która uwzględni udzielanie pomocy dziecku w niezbędnym zakresie dotyczącym organizacji kształcenia, wychowania i opieki (np. zatrudnienie odpowiednio przygotowanego personelu, określenie zakresu dodatkowych czynności pracowników czy przeszkolenie pracowników).
Od ustaleń z rodzicami zależy, w jakiej sytuacji i w jakiej formie mają oni informować o problemach zdrowotnych dziecka, możliwości uczestniczenia w zajęciach oraz problemach czy zagrożeniach z tym związanych. Rodzice mogą być zobowiązani do przekazywania pracownikom przedszkola informacji dotyczących zdrowia dziecka w bezpośredniej rozmowie z nauczycielem lub w formie pisemnego oświadczenia. Ustalenia w tym zakresie powinny być zapisane w statucie przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany - pedagog szkolny jest zatrudniony na cały etat - 20 godzin. Dodatkowo przydzieliłam mu 3 godziny plastyki - zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Jak traktować te godziny? Jako ponadwymiarowe - to płacone z jakiego etatu? Czy podpisywać aneks do umowy na te trzy godziny?
- W związku ze zmianami w ustawie o systemie oświaty proszę wskazanie zmian, których trzeba dokonać w statutach przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń mający zwolnienie lekarskie z zajęć wychowania fizycznego musi być obecny na tych zajęciach?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy po połączeniu się w Zespół 1.09, dwóch placówek wychowania pozaszkolnego należy zmienić regulaminy np, regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami, regulamin ZFŚS i do kiedy należy je zmienić?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli uchwałą Rady Pedagogicznej zatwierdza się zmianę jednolitą statutu, jak ma wyglądać ucwała?Czy zapisuje się wniej wszystkie zmiany, czyli jak brzmiał punkt i jak będzie brzmiał w nowej wersji?Czy zapisuje się to w uchwale , czy w załączniku do niej?Czy pisze się jakie punkty uległy zmianie?Proszę o przekazanie propozycji uchwały.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe