Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły gwarantuje pracującym przy monitorach okulary korygujące wzrok, w sytuacji gdy badania okulistyczne prowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Aby otrzymać dofinansowanie do okularów korygujących wzrok, trzeba spełniać dwa warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czy nauczyciela języka polskiego (zatrudnienie na pełen etat 18/18), dyrektora, sekretarkę można zaliczyć do osób, którym te okulary korygujące wzrok przysługują ?
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, a pracownik użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy i jednocześnie pracownik posiada wadę wzroku - § 8 ust. 2 w zw. z § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973). Nauczyciela języka polskiego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy (średnio 8 godzin dziennie), w tym 18 godzin w ramach pensum - art. 42 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 lp 3 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Oznacza to, że nauczyciel może skorzystać z dofinansowania okularów korekcyjnych, jeśli co najmniej 4 godziny dziennie - nawet raz w tygodniu - pracuje przy komputerze, wliczając zajęcia dydaktyczne, przygotowywanie się do zajęć, poprawianie prac uczniów, doskonalenie zawodowe itp. (liczy się rzeczywisty, a nie uśredniony czas pracy), a jednocześnie o potrzebie korzystania z nich orzeknie lekarz medycyny pracy przeprowadzający badanie profilaktyczne (wstępne, okresowe, kontrolne). Jeśli nauczyciel wykonuje przy komputerze zadania służbowe co najmniej 4 godziny dziennie, nawet nie we wszystkie dni tygodnia, jest uprawniony do refundacji okularów. Te same zasady dotyczą dyrektora i sekretarki - muszą posiadać zalecenie lekarza medycyny pracy do stosowania okularów korekcyjnych i co najmniej 4 godziny dziennie pracować przy monitorze. Jednak treść pytania jest niewystarczająca do udzielenia odpowiedzi, którym osobom pracodawca musi sfinansować okulary.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zespół szkół posiadał sztandar i imię nadane zgodnie z procedurami, który rada gminy rozwiązała i powstały dwie odrębne placówki (szkoła podstawowa i gimnazjum), obecna rada gminy postanowiła połączyć te placówki tak jak poprzednio w jeden zespół. Chcemy wrócić do nadanego poprzednio imienia, czy możemy napisać pismo do rady gminy o przywrócenie poprzedniego imienia? Jeżeli tak to co powinno zawierać w swojej treści?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy rozliczenia dotacji - czy można rozliczyć z dotacji za dany rok kalendarzowy wydatek, który został opłacony 10. stycznia, a dotacja wpłynęła na konto 25. stycznia? Tzn., czy ważne jest zgodność dat - czy najpierw zgodnie z datą należy przyjąć, że pierwsza wpływa dotacja na koniec stycznia i dopiero wydatki dokonane po otrzymaniu dotacji mogą być rozliczane? Jeśli najpierw musi wpłynąć dotacja, czy w razie kontroli gmina może odrzucić korektę rozliczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku szkolnym 6-latek został odroczony od obowiązku szkolnego, od 1 września powinien być w klasie I. Czy może być odroczone to dziecko jeszcze raz w związku ze zmianą przepisów powtarzać "zerówkę"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację
Jak powinno wyglądać sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I semestr roku szkolnego 2009/2010?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzieci w wieku 6-lat miały w przedszkolu wykonywane bilanse zdrowia 6-latka. Czy w związku z cofnięciem obowiązku szkolnego dla tych dzieci zlikwidowano również obowiązek badania bilansowego w przedszkolu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe