Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły 25 maja kończy 58 lat i wybiera się na świadczenie kompensacyjne od razu po nabyciu praw, czyli 26 maja chce pójść na świadczenie. Teraz w lutym będzie składał wypowiedzenie z pracy do gminy. Proszę o informację jak będzie wyglądało to od strony prawa. Kto może pełnić od 27 maja lub od nowego miesiąca funkcję dyrektora szkoły? Czy urząd powinien ogłosić konkurs na stanowiska dyrektora, czy dać powołanie wice? Jeśli konkurs, to kiedy powinien być ogłoszony i przeprowadzony? (proszę o nie publikowanie pytania na portalu)
Należy odróżnić wypowiedzenie funkcji kierowniczej od rozwiązania stosunku pracy. Złożenie w lutym 3- miesięcznego wypowiedzenia funkcji kierowniczej obejmuje 3 pełne miesiące kalendarzowe i następuje z końcem miesiąca, a więc 31 maja, chyba że organ prowadzący zgodzi się na zawarcie porozumienia o zakończeniu pełnienia funkcji we wcześniejszym terminie – art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. W samorządowej szkole wypowiedzenie stosunku pracy upływa w dniu 31 sierpnia, chyba że organ prowadzący zgodzi się na zawarcie porozumienia rozwiązującego stosunek pracy we wcześniejszym terminie – art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1, ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Organ prowadzący po otrzymaniu rezygnacji ma obowiązek ogłoszenia konkursu. Dopiero jeśli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie zostanie wyłoniony żaden kandydat, organ prowadzący będzie mógł powierzyć to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej. Gdyby konkurs ie został rozstrzygnięty do czasu zakończenia pełnienia funkcji przez obecnego dyrektora, organ prowadzący będzie mógł powierzyć wicedyrektorowi pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, ale nie dłużej niż na okres 10 miesięcy (art. 63 ust. 10 – 13 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko z orzeczeniem z poradni ma przygotowany IPET, w którym są wyszczególnione dodatkowe zajęcia ze specjalistami. Dokumentacja tych zajęć prowadzona jest w odpowiednim dzienniku. Czy w przypadku nieobecności dziecka (choroba, turnus rehab. i inne) lub nauczyciela (choroba), zajęcia takie powinny być odrobione, tak żeby wymiar określony w opinii został zachowany?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Matka dziecka zwróciła się 15 września z wnioskiem i opinia z poradni o odroczenie obowiązku szkolnego. Jak przeprowadzić to formalnie, skoro termin upłynął dnia 31 sierpnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń w liceum 4-letnim realizuje na poziomie rozszerzonym przedmioty: język polski, biologię i historię sztuki. Gdzie na świadectwie umieścić historię sztuki? W zajęciach obowiązkowych czy dodatkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak sobie radzić z roszczeniowym i agresywnym rodzicem. Jakie regulacje prawne chronią nauczyciela?Dziękuję za odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nowego rozporządzenia z dnia 30 marca 2023 w sprawie niektórych publicznych placówek systemu oświaty, a konkretnie paragrafu 59 ust. 1 pkt. 1: zespół co najmniej dwa razy w roku ocenia zasadność dalszego pobytu wychowanka w ORW, w tym ocenia efekty zastosowanych dotychczas wobec wychowanka działań rewalidacyjnych, edukacyjnych lub terapeutycznych. Czy w tym punkcie ustawodawca pisząc o ocenie efektywności zastosowanych wobec wychowanka działań rewalidacyjnych, edukacyjnych lub terapeutycznych ma na myśli sporządzenie okresowej Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania wychowanka, ocenę opisową czy ma to być zupełnie inny dokument?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe