Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do ubiegłego roku przechodziliśmy lekarskie badania okresowe korzystając z usług lekarza medycyny pracy. Lekarz zlecał nam wykonanie morfologii, badania laryngologicznego itd. Prosił o komplet wyników, na ich podstawie (i na podstawie wywiadu lekarskiego) udzielał zdolności do pracy. W tym roku korzystaliśmy z kompleksowej usługi medycyny pracy w przychodni, bo podobno takie badanie ma się odbywać w jednym miejscu. Czy mogę prosić o podstawy prawne takiego wykonywania badań?
Odpowiedź jest uzależniona od zakresu badań niezbędnych do wykonania badania profilaktycznego, które ma ocenić zdolność do pracy konkretnego pracownika. Na podstawie § 2 ust. 2 i 3 oraz § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2067) lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne oraz badania dodatkowe, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika; wówczas specjalistyczne badania konsultacyjne oraz badania dodatkowe stanowią część badania profilaktycznego. Czyli lekarz medycyny pracy może uznać, że potrzebne jest badanie konsultacyjne (medyczne) laryngologa bez specjalizacji z medycyny pracy oraz badania krwi, a ich wykonanie poza ośrodkiem medycyny pracy zostanie objęte badaniem profilaktycznym Natomiast jeśli badanie np. laryngologiczne nie ma charakteru konsultacyjnego (nie jest „zwykłym” badaniem medycznym), tylko ma ono ocenić przykładowo wpływ hałasu w środowisku pracy na zdrowie danego pracownika, a kompetencji do jego przeprowadzenia nie ma lekarz wykonujący badanie profilaktyczne, wówczas badanie laryngologiczne powinno zostać przeprowadzone przez laryngologa wyspecjalizowanego w medycynie pracy (Wyka Teresa, Komentarz do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, [w:] Akty wykonawcze prawa pracy. Komentarz, WK 2016). Przykładowo w odniesieniu do badań profilaktycznych pracowników szkoły może okazać się, że badania laryngologiczne pracownika administracji może wykonać laryngolog bez specjalności w medycynie pracy, ale już wobec nauczycieli może być wymagane przebadanie przez laryngologa z kwalifikacjami z medycyny pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z dotacji oświatowej można sfinansować zakup dmuchańców (zamków dmuchanych) dla dzieci do ogrodu przedszkolnego? Jeśli tak, to czy wartość jednego zamku może przekraczać kwotę 10 000 zł?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły, chcąc podjąć dodatkowe zatrudnienie (prowadzenie zajęć na uczelni wyższej - umowa o pracę na czas określony) musi wystąpić o zgodę do prezydenta miasta?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Osoba fizyczna jest jednocześnie organem prowadzącym Niepubliczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną i Niepubliczne Przedszkole. Czy powyższa poradnia może wystawiać rachunek za konsultacje specjalistów np. psychologa i logopedy realizowanych dla dzieci uczęszczających do przedszkola? Czy przedszkole może przedstawić taki rachunek do rozliczenia wydatkowania dotacji oświatowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o arkusz obserwacji lekcji w-f w szkole podstawowej
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób sformułować uchwały organów szkoły-rady pedagogicznej, rady rodziców, samorządu uczniowskiego w sprawie nadania imienia szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe