Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wykonywanie zadań w ramach funkcji kierowniczej – dyrektora jest wynagradzane dodatkiem funkcyjnym – art. 68 ust. 1 pkt 2 i pkt 5–6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo...

PORADA PRAWNA

14 października 2020 Inne

Do sierpnia 2020 r. byłam dyrektorem szkoły. Z kuratorium otrzymałam ocenę pracy bardzo dobrą. Obecnie jestem nauczycielem i nowy dyrektor obniżył mi dodatek motywacyjny i przyznał mi najniższą nagrodę na DEN. Jako dyrektor dbałam o podnoszenie efektów nauczania - podniosły się wyniki egzaminu ósmoklasisty, szczególnie z matematyki, tylko w ostatnim półroczu (nie będę wspominać wcześniejszych) zadbałam o to by wymieniono instalację elektryczną w jednym z budynków szkoły, został naprawiony dach, wymieniono rynnę, pozyskałam sponsorów. Jako nauczyciel prowadziłam lekcje otwarte dla stażysty, a także dla rodziców, przeprowadziłam międzyszkolny konkurs. przygotowywał uczniów do konkursów plastycznych, systematycznie brałam udział w szkoleniach i kursach itp. Obecnie czuję się, jakbym została ukarana za to, że szkoła, w której pełniłam funkcję dyrektora przez 5 lat, zaczęła „błyszczeć”. Nie spodziewałam się takiego podziękowania. Proszę o odpowiedz, do kogo, gdzie powinnam się zwrócić o równe traktowanie. I wyjaśnienie takowego potraktowania mojej osoby.

Wykonywanie zadań w ramach funkcji kierowniczej – dyrektora jest wynagradzane dodatkiem funkcyjnym – art. 68 ust. 1 pkt 2 i pkt 5–6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910 w zw. z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Z kolei udział w szkoleniach i kursach należy do podstawowych obowiązków służbowych nauczyciela, realizowanych w ramach otrzymywanego wynagrodzenia i również nie przysługuje za nie dodatkowe wynagrodzenie (art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Dodatek motywacyjny nie stanowi formy wynagrodzenia pracy na stanowisku dyrektora, tylko na stanowisku nauczyciela, a kryteria jego przyznania określa § 6 ww. rozporządzenia oraz regulamin wynagradzania nauczycieli, przyjęty przez dany organ prowadzący (art. 30 ust. 6 pkt 1 KN). W związku z tym o dyskryminacji można mówić dopiero, gdy z uwagi na osiągnięcia w pracy na stanowisku pedagogicznym, niezwiązane z pełnieniem funkcji kierowniczej i podnoszeniem kwalifikacji, danemu nauczycielowi przyznano niższy dodatek niż nauczycielom z analogicznymi lub niższymi osiągnięciami, wymienionymi w ww. regulacjach (art. 183c ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).
Z kolei nagrody dyrektora są przyznawane nauczycielom według kryteriów przyjętych przez dyrektora – nie określa ich bowiem ustawodawca, poza ogólnym odniesieniem do osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych (art. 49 ust. 1 pkt 1 KN), w tym nie stanowi, że mają one dotyczyć realizacji zadań wynikających z funkcji kierowniczych. Do dyskryminacji doszłoby, gdyby za spełnienie tych samych kryteriów, określonych przez dyrektora, jeden nauczyciel otrzymał niższą nagrodę niż inny (art. 183c KP).
Ponieważ z pytania nie wynika, że rzeczywiście doszło do dyskryminacji (ale nie można również tego jednoznacznie wykluczyć), najpierw należałoby zwrócić się do dyrektora o wskazanie kryteriów przyznania dodatku motywacyjnego i nagród, a także za spełnienie których zostały one przyznane poszczególnym nauczycielom, w powiązaniu z wysokością tych świadczeń – art. 85 § 5 KP, art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1429). Gdyby na podstawie tych informacji okazało się, że zostały one faktycznie niesprawiedliwie przyznane lub wyjaśnienia dyrektora byłyby niewystarczające, można dochodzić odszkodowania przed sądem pracy z tytułu dyskryminacji – art. 91c ust. 1 KN, art. 183e KP.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT