Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z dodatkowych zajęć edukacyjnych w liceum (piosenka, zaj. aktorskie) muszą być wystawiane oceny? Jeśli nie jak wpisywać je na świadectwo? Czy formę tych zajęć ma określać statut? Czy można zrobić dodatkowy egzamin i np. wydać dyplom na koniec szkoły z zajęć aktorskich?
Sposób prowadzenia zajęć dodatkowych powinien zostać określony w statucie szkoły, jako zagadnienie z zakresu organizacji pracy szkoły publicznej (art. 60 ust. 1 pkt 4 UoSO, § 2 ust. 1 pkt z załącznika nr 4 do rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) lub niepublicznej (art. 84 ust. 2 pkt 4 UoSO).
Zgodnie z ust. 7a załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 893 z późn. zm. w części świadectwa przeznaczonej na wpisanie dodatkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać tylko dodatkowe zajęcia edukacyjne, które zostały wprowadzone do szkolnego planu nauczania na podstawie § 3 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, Dz. U. z 2012 r., poz. 204 z późn. zm. oraz zajęcia nauki języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego, nauki własnej historii i kultury. Inne zajęcia dodatkowe nieuwzględnione w planie nauczania nie są wpisywane na świadectwie. Ocenianiu podlegają obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne uwzględnione w planie nauczania, zachowanie ucznia, zajęcia religii lub etyki, a także zajęcia nauki języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego, nauki własnej historii i kultury (art. 44a i n. UoSO). Wewnątrzszkolne ocenianie powinno określać, czy także dodatkowe zajęcia nieuwzględnione w planie nauczania są i w jaki sposób oceniane (np. po zdaniu egzaminu), przy tym oceny nie będą mogły zostać wliczone do średniej i decydować o klasyfikacji oraz promocji ucznia. Możliwe jest wydawanie dyplomów, czyli innego dokumentu niż świadectwo szkolne (art. 44b ust. 6, art. 44f ust. 2 i 3 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w procedurach przebywania na terenie szkoły rodziców i osób obcych stwierdzenie "Każdy, kto nie jest aktualnie uczniem bądź pracownikiem szkoły, a wchodzi na jej teren, jest osobą obcą" jest poprawne czy niewłaściwe? Oburzenie rodziców budzi wyraz 'obcy".
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o procedurę utworzenia klasy integracyjnej w szkole podstawowej ogólnodostępnej oraz wzory niezbędnych dokumentów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o konkretny wzór prwaidłowo opracowanego Regulaminu Kontroli Zarządczej w szkole.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bursa zapewnia, między innymi, opiekę i wychowanie uczniom klas VII i VIII, czy tylko w okresie przejściowym, czy taki obowiązek przyjmowania uczniów tych klas szkoły podstawowej już pozostanie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor przyznał nagrody bez konsultacji rady pedagogicznej, związków. Czy jest podstawa prawna dotycząca przyznawania nagród? Gdzie można zgłosić takie postępowanie, bo on uważa że nie musi nikomu się tłumaczyć?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe