Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w statucie szkoły powinien się znaleźć zapis o powoływaniu komisji oceniającej pracę nauczycieli?
Organem ustawowo upoważnionym do dokonania oceny pracy jest dyrektor, który nie jest uprawniony do delegowania zadań w tym zakresie na komisję powołaną w szkole – art. 6a ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. W związku z tym statut szkoły nie powinien zawierać postawień dotyczących istnienia komisji i jej kompetencji, skoro istnienia takiego organu nie przewidują przepisy dotyczące oceny pracy nauczycieli – art. 98 ust. 1 pkt 5 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.). Jeśli natomiast dyrektor będzie chciał powołać taką komisję w celu wydania opinii lub wykonania pomocniczych, wstępnych zadań związanych z oceną pracy nauczycieli, może działać w tym zakresie w ramach kompetencji pracodawcy i w związku z kierowaniem szkołą bez dodatkowego upoważnienia statutowego – art. 68 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 PO. Aby osoby wykonujące zadania dotyczące wstępnego przygotowywania czy opiniowania oceny pracy nauczycieli nie musiały otrzymać wynagrodzenia za wykonywanie tych zadań jako wykraczających poza obowiązki służbowe, statut musiałby przewidywać ich wykonywanie jako obowiązki służbowe – art. 98 ust. 1 pkt 7 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, czy każdy nauczyciel powinien otrzymać zakres czynności?
Jak należy przekazać nauczycielowi wychowawstwo klasy? Pozdrawiam
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel emerytowany placówki A ma prawo korzystać z ZFŚS tejże placówki jeśli będąc emerytem jest jeszcze dyrektorem placówki B, która jest szkołą stowarzyszeniową i nie tworzą tam ZFŚS? Jaka jest podstawa prawna? Czy tylko orzecznictwo sądowe?
- Jeśli dyrektor wyznacza dni wolne od zajęć dydaktycznych, które określa rozporządzenie, ale musi zapewnić w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, to proszę o informacje - czy nauczyciele powinni wtedy być obecni w szkole, czy można im wyznaczyć dyżury, jak to ma wyglądać, żeby było zgodnie z prawem.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy pierwszej z informatyki na pierwszy semestr otrzymała ocenę niedostateczną. W drugim semestrze ma same piątki. Złożyła podanie o egzamin, na którym poprawi ocenę niedostateczną. Proszę o informację, jaka mogłaby być forma tego egzaminu (komisyjny czy klasyfikacyjny) i czy musi być zgoda rady pedagogicznej? Uczennica nie ma jeszcze wystawionej oceny rocznej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Pytania nadzór pedagogiczny. Dokumenty dla przedszkola. Proszę o wzorcową aktualną na 2017 rok instrukcję kancelaryjną, jednolity rzeczowy wykaz akt , instrukcję organizacji i zakres działania składnicy akt - instrukcję archiwalną -----nie. Nie wiem czym się różni instrukcja archiwalna od instrukcji organizacji i zakres działania składnicy akt – którą instrukcję powinnam mieć jako przedszkole? Przedszkole moje jest małą placówką 4 oddziałową. Dokumenty te są mi potrzebne do wysłania ( oczywiście po dostosowaniu do moich warunków) do zatwierdzenia do dyrektora archiwum. Proszę napisać czy muszę mieć tą dokumentację zatwierdzoną przez archiwum i jak to zatwierdzenie wygląda?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe