Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do zapisów art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910). Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane. Przepisy...

PORADA PRAWNA

16 marca 2021 Prawo oświatowe

Czy w protokole z rady pedagogicznej należy zawsze zamieścić listę obecności jej członków np. w formie załącznika do protokołu, czy też wystarczy sprawdzenie quorum przez przewodniczącego rady?

Stosownie do zapisów art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910). Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane. Przepisy nie wskazują jednak jakie elementy konieczne musi zawierać protokół z posiedzenia rady pedagogicznej. Jednocześnie art. 69 ust. 3 Prawa oświatowego stanowi, że w skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły lub placówki i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. I dalej, art. 69 ust. 3a wskazuje, że w zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – również przedstawiciele pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego lub innych organizacji gospodarczych, stowarzyszeń lub samorządów zawodowych oraz sektorowych rad do spraw kompetencji.
Skoro przepisy jasno wskazują jaki jest skład rady pedagogicznej należy wywnioskować, że obowiązkiem jej członków jest potwierdzanie swojej obecności na zebraniach rady, gdyż uczestnictwo w nich jest podstawowym obowiązkiem pracowniczym każdego nauczyciela. Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych dopuszczalne jest opuszczenie zebrania rady pedagogicznej, ale tylko za stosownym usprawiedliwieniem.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT