Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy ustępujący z dniem 31 sierpnia dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi od 5 października? Pracownik zrezygnował ze zwolnienia lekarskiego i poprosił o urlop. Dyrektor udzielił urlopu w sierpniu.
Zarówno przepisy kodeksu pracy, jak i Karty Nauczyciela oraz Rozporządzenia MEN z 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów (...), nie regulują terminu składania wniosku o urlop bezpłatny, ani terminów jego udzielania.
Rozporządzenie, o którym mowa powyżej, określa jedynie, że urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Udzielenie więc urlopu z miesięcznym wyprzedzeniem nie powinno stanowić w opisanym przypadku żadnego problemu, zwłaszcza że nauczyciel i tak byłby nieobecny w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą wyliczenia ilości dni ekwiwalentu za urlop: 1. PLACÓWKA FERYJNA, a/ pracownik zatrudniony na zastępstwo w wymiarze 0,19 etatu od 01.09.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (wykorzystał 2 tyg. ferii);
b/ pracownik zatrudniony na czas określony w wymiarze 1 etat od 13.03.2016 r. do końca zajęć dydaktycznych tj. 23.06.2017 r. (nie wykorzystał 2 tyg. ferii).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z planem naboru do klas pierwszych nauczycielka będzie miała pół etatu od września (pierwszą organizację należy złożyć do 30 kwietnia). Jeśli jednak szkoła nie zbierze odpowiedniej liczby uczniów, nauczycielka ta pół etatu mieć nie będzie (po wstępnej rozmowie zgodziła się na niepełny wymiar zatrudnienia). Czy dyrektor powinien zatem zwolnić ją z dniem pierwszego września, biorąc pod uwagę, że może którejś z pierwszych klas nie być, co jest bardzo prawdopodobne. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielom w szkole ogólnodostępnej, w szkole podstawowej, pracującym w jednym oddziale (kl. III, wychowawca, katecheta i język obcy, ed. muzyczna) z dwojgiem dzieci upośledzonych w stopniu lekkim i dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym ( inny program nauczania) i dzieckiem oczekującym na orzeczenie z poradni, dyrektor może przyznać dodatek za uciążliwe warunki pracy. Nadmieniam, że nauczyciele nie mają wsparcia w osobie nauczyciela wspomagającego? Proszę o komentarz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielce zatrudnionej na podstawie mianowania można wręczyć wypowiedzenie w trakcie urlopu macierzyńskiego?; 2. Czy nauczycielowi mianowanemu można wręczyć wypowiedzenie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe