Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy sprzeczne z prawem jest zmiejszenie tygodniowego wymiaru godzin w planie lekcyjnym podyktowane zdalnym kształceniem? Np. zmiejszona liczba godzin w-f zamiast 4 godz. 2.itp.
Takie postępowanie jest nieprawidłowe. W związku z wprowadzeniem obowiązku nauki zdalnej żadnym zmianom nie uległy ramowe plany nauczania stanowiące załączniki m.in. do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r., poz. 639). Dyrektor szkoły jedynie na podstawie § 1 i 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.) w ramach obowiązków związanych z organizacją nauki zdalnej miał obowiązek ustalenia od dnia 25 marca 2020 r. we współpracy z nauczycielami tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas; ustalenia z nauczycielami potrzeby modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania (programy te muszą uwzględniać obowiązek realizacji podstawy programowej); ustalenia zasad zaliczania zajęć poprowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych przez nauczyciela. Reasumując, w czasie nauki zdalnej nie zmniejszyła się ogólna liczba godzin zajęć szkolnych, choć w praktyce są one skrócone z zajęć po 45 minut do zajęć krótszych, ustalonych przez dyrektora (na co wpływ powinna mieć forma prowadzenia zajęć, zasady bhp korzystania z urządzeń elektronicznych przez uczniów i nauczycieli), a zmniejszeniu mógł ulec jedynie tygodniowy zakres treści nauczania oraz ewentualnie dni lub godziny prowadzenia zajęć. Dyrektor nie może więc zdecydować, że zamiast dotychczasowych 4 zajęć wychowania fizycznego będą realizowane tylko 2 zajęcia w tygodniu. Ponadto szkoły nie zostały zwolnione z realizacji podstawy programowej, co dyrektor ma obowiązek uwzględnić ustalając zasady organizacji nauki zdalnej, które są indywidualnie dostosowywane do sytuacji danej jednostki oświatowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeden z rodziców naszego ucznia upoważnił swoją mamę (babcię dziecka) do odbioru wszelkiej korespondencji ze szkoły. Należy zaznaczyć, że korespondencja z tym rodzicem jest obszerna i można by powiedzieć, że systematyczna (mama ucznia składa pisma w sekretariacie szkoły kilka razy w miesiącu, a nawet tygodniu). Odpowiadając na pisma, w korespondencji zamieszczamy różne informacje – choćby takie, jak oceny ucznia, kryteria oceniania, ilość spóźnień, czy jako załączniki np. kopie kartkówek, dodatkowych prac domowych itp. Proszę o informację, jak takie upoważnienie ma się względem RODO? Czy wystarczy, że rodzic złoży je w szkole i już – dokument funkcjonuje i ma swoją ważność, czy powinno być potwierdzone np. przez prawnika? Czy zawarte w nim dane osobowe (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego) osoby trzeciej zobowiązują nas do jakiejś dodatkowej czynności?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z prawem w klasie w której prowadzi się zajęcia lekcyjne jest dopuszczalna możliwośc zainstalowania kamery - monitoringu. (Do oddziału uczęszcza dziecko z ADHD i dziecko z zaburzeniami zachowania).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w naszej placówce od sześciu lat na dwie godziny tygodniowo (pracuje tylko w naszej szkole), jako nauczyciel WOS-u jest nauczycielem kontraktowym. Praktycznie od początku jej zatrudnienia stwarzała sytuacje konfliktowe w stosunku do uczniów. Próby rozmowy z Panią, gdzie próbowano pomóc jej w związku z brakiem doświadczenia w pracy z gimnazjalistami nie dają rezultatów. Uczniowie nie chcą uczestniczyć w zajęciach, bo Pani krzyczy na nich, opowiada różne niestworzone rzeczy (tak przekazują to uczniowie). Zdarzyło się (z opowieści uczniów), że powiedziała w klasie, że "dyrektor żyje z Panią od polskiego, a wuefista z inną Panią z jakiejś tam szkoły". Uczniowie w proteście "za te bzdury" źle zachowują się na lekcjach, dokuczają nauczycielce, ta pisze im uwagi i prowadzi z nimi wojnę. Oceniane kartkówki nie są pokazywane uczniom, nie daje szans tzw. poprawy ocen itp. Lekcje (właściwie trudno nazwać je lekcjami), które prowadzi są często przerywane przez interwencje wychowawcy czy też dyrektora. Na słowa dyrektora: "Pani dziś poniosła klęskę na lekcji, ponieważ krzyczała Pani do uczniów, nie pozwoliła dojść do słowa uczniowi (uczniom) i mnie; Pani odpowiada: Ja to chciałam zrobić medialnie (???). Na zajęcia wychodzi negatywnie nastawiona (już sama postawa o tym mówi), co oczywiście wyczuwają uczniowie i zaczynają się wzajemne przekomarzania. Oczywiście Pani podaje temat i podaje treści (stara się), jednak skutek jest mierny, trudno mówić o osiągnięciu celów lekcji. Rodzice zwracają się do dyrekcji o rozwiązanie problemu ponieważ jest to przedmiot egzaminacyjny, dodatkowo uważają, że ta Pani słownie i poprzez swoje zachowanie podważa autorytet innych nauczycieli. Żądają konfrontacji i natychmiastowych działań. Proszę o pomoc prawną i wskazówki co do rozwiązania problemu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Klasyfikacyjna w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum powinna odbyć się w jednym czy w dwóch terminach lub w odstępach czasowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam dostosować duże pomieszczenie znajdujące się w podziemiach szkoły na salkę gimnastyczną, a drugie na salę zabaw. W tych pomieszczeniach są małe okna. Czy są jakieś szczegółowe przepisy dotyczące wielkości okien w sali gimnastycznej? Czy może to być pomieszczenie bez okien i doświetlone lampami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe