Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzeństwo, które ukończyło 11 lat może odbierać dziecko z przedszkola? Zaznaczę, że rodzic podpisuje upoważnienie z adnotacją, że bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu odbioru.
Proponuję przeanalizować pismo z MEN z dnia 14.11.2011 r. oraz dostosować statut do wymogów określonych w/w piśmie: link do pisma
Reasumując: W związku z powyższym Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. uprzejmie prosi Państwa Dyrektorów publicznych i niepublicznych przedszkoli do zweryfikowania zapisów statutowych w omawianym obszarze i w razie potrzeby do wprowadzenia stosownych regulacji. Mogą bowiem pojawiać się zarzuty, że postanowienia statutów przedszkoli ograniczające możliwość udzielania przez rodzica upoważnienia do odebrania jego dziecka z przedszkola tylko do osoby pełnoletniej są nadmiernym i nieuzasadnionym ingerowaniem w sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i sprawowania pieczy nad dzieckiem, tym bardziej że: 1. przekazanie dziecka osobie upoważnionej pełnoletniej może także wiązać się z ryzykiem powstania odpowiedzialności wobec małoletniego dziecka (potwierdza to wiele orzeczeń sadowych), 2. przedmiotowe rozporządzenie w omawianej sprawie nie nakłada na przedszkola obowiązku przyjmowania i wydawania dzieci wyłącznie osobom pełnoletnim. Na podstawie pisma MEN z dnia 24 czerwca 2010 r., znak: DZSE-3-ER-044-22/10: link do pisma
Podstawa prawna: 1. Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ze zm.), w szczególności art. 97, art. 98; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracę rozpoczęłam we wrześniu 2016 r. Do 31 sierpnia 2017 r. pracowałam w szkole na stanowisku nauczyciela przedszkola na 3/4 etatu. Od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2022 roku pracowałam jako nauczyciel kształcenia ogólnego w szkole na pełny etat. Od 1 września 2022 r. jestem w tej samej szkole dyrektorem szkoły. W miesiącu grudniu 2022 r. złożyłam rezygnacje ze stanowiska dyrektora z dniem 1 września 2023 r. Od tego dnia również chciałabym skorzystać z urlopu do podratowania zdrowia. W jaki sposób muszę złożyć wniosek o ten urlop? Do nowego dyrektora? W jakim dniu nabywam prawa do urlopu? Czy wcześniej mogę złożyć taki wniosek?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o procedurę postępowania z dzieckiem z alergią.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w arkuszu ocen gimnazjum wpisuje się oceny semestralne czy tylko roczne?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wychowania przedszkolnego ma w ramach dodatkowych obowiązków prowadzenie księgi i organizację zastępstw w przedszkolu oraz układanie harmonogramu pracy nauczycieli. Przydział prac dodatkowych w przedszkolu reguluje Uchwała Rady Pedagogicznej z sierpnia. W listopadzie nauczycielka nie otrzymała dodatku motywacyjnego i odmówiła prowadzenia zastępstw stwierdzając że nie będzie tego robiła za darmo. Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany za wywiązywanie się z dodatkowych obowiązków. Każdy nauczyciel w placówce takie obowiązki ma. Czy nauczycielka mogła tak postąpić? Czy dyrektor może wyciągnąć konsekwencje i jakie? W jaki sposób powinien tę sytuację rozwiązać?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu kolejności szkolnego zestawu programów nauczania w szkole zawodowej, od września branżowej? Jakiej numeracji należy używać? Proszę o podanie przepisów prawnych.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe