Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uzgodnienie (wypracowanie wspólnego stanowiska) przez pracodawcę i zakładową organizację związkową zrzeszającą co najmniej 10 pracowników lub międzyzakładową...

PORADA PRAWNA

02 lipca 2015 Prawo oświatowe

Czy regulamin i zmiany w ZFŚS muszą zatwierdzać związki zawodowe? Co w sytuacji, gdy dyrektor nie zgadza się z wnioskiem związków odnośnie zmian w wysokości dofinansowania poszczególnych grup? Dodam, że dyrektor prezentuje zdanie większości pracowników, a związkowcy dbają o bogatszych. Co należy zrobić?

Uzgodnienie (wypracowanie wspólnego stanowiska) przez pracodawcę i zakładową organizację związkową zrzeszającą co najmniej 10 pracowników lub międzyzakładową organizację związkową wymaga następujących kwestii: treści wprowadzanego po raz pierwszy regulaminu ZFŚS, zmiany regulaminu ZFŚS oraz rozpatrywania wniosków o przydzielenie świadczeń socjalnych konkretnym osobom i podjęcia decyzji o przyznaniu świadczenia albo odmowie (art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2014 r., poz. 167; art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz. U. z 2015 r., poz. 111). Brak osiągnięcia consensusu pracodawcy (np. dyrektora jednostki oświatowej) ze związkiem zawodowym skutkuje tym, że – w zależności od sytuacji dotyczącej braku osiągnięcia porozumienia - regulamin ZFŚS lub jego zmiana nie może wejść w życie i stanowić podstawy przydzielania świadczeń i wydatkowania środków ZFŚS (uzasadnienie wyroku SN z dnia 11 maja 1999 r., I PKN 664/98, OSNP 2000, nr 14, poz. 540) lub świadczenie konkretnej osobie nie może być przyznane albo jej wniosek negatywnie rozpatrzony. Głos pracodawcy, ani związku zawodowego we wskazanych sprawach nie jest przeważający z tym zastrzeżeniem, że ewentualnie u niektórych pracodawców mogą działać komisje socjalne decydujące w sprawach przydzielania świadczeń, w których może być różny rozkład głosów (np. brak wymogu jednomyślności).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT