Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy regulamin i zmiany w ZFŚS muszą zatwierdzać związki zawodowe? Co w sytuacji, gdy dyrektor nie zgadza się z wnioskiem związków odnośnie zmian w wysokości dofinansowania poszczególnych grup? Dodam, że dyrektor prezentuje zdanie większości pracowników, a związkowcy dbają o bogatszych. Co należy zrobić?
Uzgodnienie (wypracowanie wspólnego stanowiska) przez pracodawcę i zakładową organizację związkową zrzeszającą co najmniej 10 pracowników lub międzyzakładową organizację związkową wymaga następujących kwestii: treści wprowadzanego po raz pierwszy regulaminu ZFŚS, zmiany regulaminu ZFŚS oraz rozpatrywania wniosków o przydzielenie świadczeń socjalnych konkretnym osobom i podjęcia decyzji o przyznaniu świadczenia albo odmowie (art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2014 r., poz. 167; art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz. U. z 2015 r., poz. 111). Brak osiągnięcia consensusu pracodawcy (np. dyrektora jednostki oświatowej) ze związkiem zawodowym skutkuje tym, że – w zależności od sytuacji dotyczącej braku osiągnięcia porozumienia - regulamin ZFŚS lub jego zmiana nie może wejść w życie i stanowić podstawy przydzielania świadczeń i wydatkowania środków ZFŚS (uzasadnienie wyroku SN z dnia 11 maja 1999 r., I PKN 664/98, OSNP 2000, nr 14, poz. 540) lub świadczenie konkretnej osobie nie może być przyznane albo jej wniosek negatywnie rozpatrzony. Głos pracodawcy, ani związku zawodowego we wskazanych sprawach nie jest przeważający z tym zastrzeżeniem, że ewentualnie u niektórych pracodawców mogą działać komisje socjalne decydujące w sprawach przydzielania świadczeń, w których może być różny rozkład głosów (np. brak wymogu jednomyślności).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jaki czas jest wydawana opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może powierzyć na rok obowiązki dyrektora szkoły nauczycielowi tej szkoły, który to nauczyciel nie ma ukończonego zarządzania oświatą, a uzupełni je w trakcie pełnienia funkcji po dyrektora szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany powinny być dokonane w statucie szkoły związane ze zmianą prawa oświatowego?
- W październiku przyjęłam ucznia do kl. VII z poza obwodu szkoły. Obecnie uczeń nie wywiązuje się z obowiązków ucznia, nie podporządkowuje się zasadom panującym w szkole, ma konflikty z kolegami (bójki w drodze ze szkoły), pomawia nauczycieli (np. nauczyciel ośmieszył go słownie, kręcił go za ucho). Dyrektor wszystkie insynuacje musi rozwiązywać. Rodzice ucznia są konfliktowi, wulgarni, awanturują się, nie widzą winy w dziecku, ciągle atakują szkołę, nauczycieli. Czy jest możliwość aby uczeń wrócił do swojej macierzystej szkoły? Obawiam się o dobre imię szkoły i nauczycieli. Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich aktach prawnych opierają się uchwały dotyczące ewaluacji wewnętrznej, dodatkowych dni wolnych od zajęć i przyznawania stypendiów dla uczniów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe