Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący musi odpowiedzieć na pismo dyrektora szkoły i wydać opinię w sprawie dotyczącej zamiaru powołania wicedyrektora szkoły? Czy opinia organu prowadzącego jest wiążąca? Co jeśli organ prowadzący nie wyda żadnej opinii i nie chce się w tym temacie wypowiadać – czy dyrektor w takim przypadku, zgodnie z prawem, może powołać wicedyrektora szkoły?
Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Przepis art. 64 ustawy Prawo oświatowe, w przeciwieństwie do art. 66 ust. 2 ustalającego termin 30 dni na wydanie przez kuratora oświaty opinii w przedmiocie odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, nie określa terminu, w którym organ prowadzący wydaje opinię w przedmiocie powołania wicedyrektora. Niewątpliwie w świetle art. 64 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe obowiązkiem dyrektora jest zwrócenie się z wnioskiem o wydanie takiej opinii przed powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora. Przepis art. 64 ustawy Prawo oświatowe zakłada współdziałanie organu prowadzącego i dyrektora szkoły w zakresie powierzenia stanowiska wicedyrektora. Brak takiego współdziałania, tj. nieprzedstawienie przez organ prowadzący opinii, nie może tamować dyrektora szkoły w prawidłowym zarządzaniu szkołą. Jeżeli statut szkoły przewiduje stanowisko wicedyrektora szkoły, to w interesie uczniów zalecane jest powierzenie takiego stanowiska. Dyrektor szkoły powinien zakreślić rozsądny termin organowi prowadzącemu na wydanie opinii. Brak opinii organu prowadzącego po upływie zakreślonego terminu umożliwia powierzenie zgodnie z prawem stanowiska wicedyrektora.
Opinia organu prowadzącego nie ma charakteru wiążącego. Możliwości powierzenia stanowiska wicedyrektora nie przekreśla negatywny charakter opinii. Kompetencje organu prowadzącego w kwestii powierzenia stanowiska wicedyrektora są tylko opiniodawcze. Dyrektor szkoły może powierzyć stanowisko wicedyrektora nauczycielowi, wobec którego organ prowadzący wydał opinię negatywną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dot. godzin dyrektorskich wg nowej podstawy programowej, podpisanej w marcu 2017r. Czy godziny do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczone na dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania typu np: szachy są obowiązkowe dla wszystkich uczniów w klasie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Kandydatami do szkoły ponadpodstawowej są uczniowie po edukacji domowej (szkoła w chmurze) Uczniowie Ci nie mają ocen na świadectwie z muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. Jak ich potraktować, Nie zrealizowali podstawy programowej jak uczniowie po szkole stacjonarnej. Nie są zwolnieni decyzją dyrektora szkoły z zajęć.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył technikum technologii żywności, później studia i ma przygotowanie pedagogiczne. Czy można przydzielić takiemu nauczycielowi zajęcia z kształcenia zawodowego teoretycznego w szkole branżowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczennica gimnazjum, która otrzymała promocję do klasy III,może rozpocząć naukę od nowego roku szkol. w klasie VIII szkoły podstawowej ze względu na zmianę miejsca zamieszkania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakich dokumentów można przyjąć ucznia powracającego z zagranicy do Polski, do szkoły ponadgimnazjalnej?
Uczennica wyjechała z Rodzicami do USA i tam uczęszczała do szkoły będącej odpowiednikiem naszego gimnazjum (zatem nie ma świadectwa ukończenia gimnazjum polskiego ani zaświadczenia o wyniku polskiego egzaminu gimnazjalnego); uzyskała promocję do klasy maturalnej ? W czasie wakacji powróciła do Polski i szuka miejsca w LO? Proszę o pilna odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe