Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska...

PORADA PRAWNA

02 lutego 2022 Prawo oświatowe

Czy organ prowadzący musi odpowiedzieć na pismo dyrektora szkoły i wydać opinię w sprawie dotyczącej zamiaru powołania wicedyrektora szkoły? Czy opinia organu prowadzącego jest wiążąca? Co jeśli organ prowadzący nie wyda żadnej opinii i nie chce się w tym temacie wypowiadać – czy dyrektor w takim przypadku, zgodnie z prawem, może powołać wicedyrektora szkoły?

Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Przepis art. 64 ustawy Prawo oświatowe, w przeciwieństwie do art. 66 ust. 2 ustalającego termin 30 dni na wydanie przez kuratora oświaty opinii w przedmiocie odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, nie określa terminu, w którym organ prowadzący wydaje opinię w przedmiocie powołania wicedyrektora. Niewątpliwie w świetle art. 64 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe obowiązkiem dyrektora jest zwrócenie się z wnioskiem o wydanie takiej opinii przed powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora. Przepis art. 64 ustawy Prawo oświatowe zakłada współdziałanie organu prowadzącego i dyrektora szkoły w zakresie powierzenia stanowiska wicedyrektora. Brak takiego współdziałania, tj. nieprzedstawienie przez organ prowadzący opinii, nie może tamować dyrektora szkoły w prawidłowym zarządzaniu szkołą. Jeżeli statut szkoły przewiduje stanowisko wicedyrektora szkoły, to w interesie uczniów zalecane jest powierzenie takiego stanowiska. Dyrektor szkoły powinien zakreślić rozsądny termin organowi prowadzącemu na wydanie opinii. Brak opinii organu prowadzącego po upływie zakreślonego terminu umożliwia powierzenie zgodnie z prawem stanowiska wicedyrektora.

Opinia organu prowadzącego nie ma charakteru wiążącego. Możliwości powierzenia stanowiska wicedyrektora nie przekreśla negatywny charakter opinii. Kompetencje organu prowadzącego w kwestii powierzenia stanowiska wicedyrektora są tylko opiniodawcze. Dyrektor szkoły może powierzyć stanowisko wicedyrektora nauczycielowi, wobec którego organ prowadzący wydał opinię negatywną.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT