Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący może zlikwidować etat księgowej, zatrudnionej na czas nieokreślony, na umowę o pracę i przenieść to stanowisko do innej placówki oświatowej? W każdej szkole podległej organowi prowadzącemu są zatrudnieni księgowi i prowadzona jest odrębna rachunkowość. Czy organ prowadzący musi utworzyć centrum usług wspólnych, obsługujący wszystkie placówki? Czy może połączyć dwie placówki do obsługi rachunkowości z księgowością w jednej z nich?
Organ prowadzący nie jest uprawniony do likwidacji stanowiska niepedagogicznego w szkole oraz do przeniesienia takiego pracownika do innej placówki. Likwidację stanowiska pracy mógłby jedynie przewidzieć w arkuszu organizacji szkoły dyrektor, na podstawie uzgodnień w zakresie zmian organizacyjnych i związanych z finansowaniem działalności szkoły przez organ prowadzący oraz dyrektor – za porozumieniem z dyrektorem innej szkoły i za zgodą pracownicy zajmującej stanowisko urzędnicze – mógłby przenieść ją do innej jednostki oświatowej (§ 17 ust. 3 pkt 4 i ust. 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2019 r., poz. 502; art. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. w zw. z art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz.U. z 2019 r., poz. 1282).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałam zapytać na temat wydatków strukturalnych. Czy wyposażenie w meble, sprzęt i pomoce dla nowego oddziału przedszkolnego, który został przekształcony z sali lekcyjnej na salę oddziału przedszkolnego stanowi wydatek strukturalny? Przedszkole mieści się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z powodu epidemii koronawirusa zostały na dwa tygodnie zamknięte szkoły. Nauczyciele nie przychodzą do szkoły, jednak pozostają w gotowości do pracy. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi? Czy w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. nauczyciel uzyskuje prawo tylko do wynagrodzenia zasadniczego? Czy za czas pozostawania w gotowości do pracy należą się nauczycielowi dodatki: stażowy, motywacyjny, funkcyjny, wiejski? Czy nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu zamknięcia szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła podstawowa publiczna ale nie samorządowa tylko prowadzona przez osobę fizyczną musi zastosować się od maja do przepisów RODO? Jeżeli tak to czy na państwa stronie będzie coś o wdrażaniu tych przepisów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej co do przyznanych nagród dla nauczycieli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. Za usługi wykraczające poza podstawę programową oraz za wyżywienie pobieramy opłaty zgodnie z uchwałą rady gminy. Niektórzy rodzice zalegają z opłatami, często są to zaległości za kilka miesięcy. Wielokrotne wezwania do zapłaty nie skutkują. Czy w związku z tym mogę przekazać dane tych osób do KRD? Dodam, że podpisujemy z rodzicami umowy określające zasady wnoszenia opłat. Umowa dopuszcza skreślenie z listy dziecka trzy- i czteroletniego, ale w przypadku pięcio- i sześciolatków takich sankcji oczywiście zastosować nie mogę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe