Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w pełnym wymiarze zajęć (20 godz.) można przydzielić godziny ponadwymiarowe specjalistyczne z terapii pedagogicznej 7/22 ? Nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć. Jeśli tak to z jakiego pensum miałby płacone za te godziny. A może należałoby zawrzeć drugą umowę?
Z nauczycielem zatrudnionym u danego pracodawcy nie zawiera się drugiego stosunku pracy dotyczącego pracy tego samego rodzaju, czyli pracy pedagogicznej. Natomiast można przydzielić godziny ponadwymiarowe zgodnie z kwalifikacjami, jeśli arkusz organizacji o takiej treści zatwierdzi organ prowadzący i za zgodą nauczyciela, która powinna objąć przydział godzin ponadwymiarowych ponad ¼ pensum oraz nowe stanowisko służbowe, jeśli stanowisko terapeuty pedagogicznego nie jest wymienione w akcie mianowania lub umowie o pracę – art. 14 ust. 1 pkt 1, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. oraz art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Dla nauczyciela wylicza się tzw. pensum łączone zgodnie z art. 42 ust. 5c KN, które w tym przypadku wyniesie 20 godzin: 27 / (1 + 0,32) = 20,45 godzin zaokrąglonych w dół, czyli nauczyciel będzie miał 7 godzin ponadwymiarowych. Akt KN nie określa z jakiego pensum opłaca się godziny ponadwymiarowe, ponieważ zagadnienie to reguluje samodzielnie każdy organ prowadzący w stosownej uchwale, wydanej na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 2 KN, czyli w regulaminie wynagradzania nauczycieli. W związku z tym należy się z nią zapoznać, aby ustalić, czy godziny ponadwymiarowe będą opłacane z pensum łączonego (20 - godzinnego), czy z pensum w ramach którego zostały przydzielone (22 - godzinnego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o informację o zatrudnieniu wychowawcy świetlicy w szkole podstawowej w pełnym etacie (26 godz. tygodniowo) z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu, posiadający wykształcenie typu: pedagogika wczesnoszkolna, może prowadzić z dziećmi zajęcia języka angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w następującej sprawie.
Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania - w terminie do końca maja 2011 r. - otrzymała wypowiedzenie warunków umowy o pracę (ograniczenie etatu do 16/18)w związku ze zmianą szkolnego planu nauczania. Od 9 maja 2011 r.gdy dowiedziała się o mających nastąpić zmianach, zaczęła nagle się leczyć. Na zwolnieniu przebywa nadal do 30 czerwca 2011r. W dniu 06 czerwca, czyli dzisiaj złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu na poratowanie zdrowia wystawione - nawiasem mówiąc - na druku niezgodnym z wzorem orzeczenia lekarskiego, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Na odręcznie wypisanym zaświadczeniu lekarz orzeka o konieczności udzielenia urlopu od 01 września 2011 r. do 30 czerwca 2012. Czy jest podstawa do udzielenia takiego urlopu, skoro od września 2011 r. nauczycielka będzie zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy jest podstawa do odwołania się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy? Dodam, że nauczycielka wykazuję się wybitnym lawiranctwem i kombinatorstwem w pracy. W ciągu 9 lat pracy przez około 600 dni była na zwolnieniach lekarskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel "X" w placówce nieferyjnej przebywa na urlopie zdrowotnym w okresie od 01.09.2016r. do 31.08.2017r. Plan urlopów dla nauczycieli ze względów organizacyjnych ustalony jest na okres lipiec, sierpień 2017r. 1.Czy ww nauczyciel powinien być uwzględniony w planie urlopów wypoczynkowych na rok 2017?; 2.W jakim wymiarze nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego za 2017r. po powrocie z urlopu zdrowotnego i do kiedy powinien go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywała pół roku na zwolnieniu lekarskim ze względu na stan zdrowia (bóle kręgosłupa i biodra). Miała być przygotowana do operacji, jednak ze względu na zmiany w szpitalu, w którym miała być operowana (szpital zmieniono na szpital covidowy), wszystkie operacje i zabiegi zostały wstrzymane. Pracownica porusza się o kuli. Chce wrócić do pracy. Pracodawca musi jednak wydać pracownikowi skierowanie do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne.
1. Co w przypadku, gdy medycyna pracy nie wyda zgody na powrót do pracy?
2. Czy umowa rozwiązuje się automatycznie? Czy należy wtedy rozwiązać umowę – jaki jest wówczas okres wypowiedzenia? Jaka podstawa prawna?
3. Co wpisujemy w świadectwie pracy w pkt 4 (stosunek pracy ustał w wyniku…)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe