Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi kontraktowemu z 8 letnim stażem pracy, przysługuje odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę w związku z otrzymaniem renty?
W związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi przysługuje odprawa pieniężna (tzw. emerytalna). W przypadku nauczycieli, którzy legitymują się co najmniej 20-letnim stażem pracy w szkole, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, natomiast tym, którzy przepracowali mniej niż 20 lat w szkole - w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia.
Karta Nauczyciela nie warunkuje nabycia prawa do "odprawy emerytalnej" od minimalnego stażu pracy. Przysługuje ona każdemu nauczycielowi, który:
- spełnia warunki do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- jego stosunek pracy rozwiązał się w związku z przejściem na któreś z powyższych świadczeń,
- jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- cyt. poprzedniego zapytania "Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Z jednej strony dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, ani uzasadniania ewentualnej odmowy, z drugiej zaś przepisy nie regulują długości urlopu bezpłatnego, a dyrektor nie może udzielić nauczycielowi takiego urlopu w czasie innym (dodatkowym) niż wnioskowany (art. 68 ust. 1 KN, art. 174 § 1 KP). Dyrektor może rozważyć uzależnienie udzielenia urlopu pod warunkiem przedłużenia przez nauczyciela wniosku do dnia 31 sierpnia. Jeśli natomiast urlop zostanie udzielony do dnia 30 czerwca, w feryjnej szkole samorządowej nauczyciel będzie uprawniony do urlopu wypoczynkowego i wynagrodzenia urlopowego w lipcu i sierpniu (art. 64 ust. 1 i art. 67 KN). Natomiast w przypadku zatrudnienia na podstawie KP lub w przedszkolu samorządowym, urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w części proporcjonalnej do okresu przepracowanego od lipca do grudnia (art. 64 ust. 3 KN w zw. z art. 1552 §1 pkt 1 KP)."
Ad. wcześniejszej Państwa odpowiedzi:
Proszę o sprecyzowanie czy urlop nauczyciela zatrudnionego na podstawie KN przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny i jak to się ma do sprawy przedstawionej powyżej. Dodam iż nauczyciel w roku szkolnym 2015/16 był zatrudniony na całym etacie w naszej szkole (placówka feryjna).
Czy mimo tego iż nie przepracuje u nas okresu od IX.2016 - VI.2017 nabędzie prawo do urlopu i wynagrodzenia w miesiącach VII i VIII. Jeśli tak to prawo do urlopu za ile dni 56 czy 42?
A co ze świadczeniem urlopowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi ekspertów.Bardzo proszę o wzory pism, związanych z przekształceniem szkoły podstawowej sześcioklasowej w ośmioklasową, które jako dyrektor szkoły mam przedstawić do 15 maja każdemu nauczycielowi. Proszę również o wzór umowy zmiany dla nauczyciela, którego chce przydzielić z etatu nauczyciela na etat świetlicy ze względu na organizacje pracy szkoły (mniejsza liczba klas I od nowego roku). Czy również pracownikom niepedagogicznym mam przedstawić na piśmie taka informację. I druga sprawa poproszę o wzory pisma skierowanego do związków zawodowych w związku z opiniowaniem arkusza organizacyjnego. Które informacje z arkusza mam podać do wiadomości czy tzw. płachtę ze wszystkimi przydziałami nauczycieli czy ogólnie? Podobnie jakie informacje mam podać na radzie pedagogicznej i czy opinia ma być w formie uchwały? (poproszę o wzór). Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. w związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych. Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
- Nauczyciel pełniący funkcję kierownika szkolenia praktycznego wypracował pewną ilość godzin ponadwymiarowych w ramach projektu unijnego, otrzymał za nie wynagrodzenie z tego projektu.
Jeśli wykorzysta część urlopu w lipcu, a po kilku dniach pracy część urlopu w sierpniu, czy do podstawy wyliczenia wynagrodzenia urlopowego powinno się wziąć pod uwagę średnią ilość godzin odpowiednio dla lipca dzieląc ilość zrealizowanych godzin przez 10 miesięcy roku szkolnego, a dla sierpnia (tę samą ilość godzin) przez 11 miesięcy roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- JAKI JEST CZAS NA ZAŁATWIENIE SPRAWY ZALICZENIE DO WYSŁUGI LAT PRACĘ W GOSPODARSTWIE ROLNYM RODZICÓW (OD ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW DO PRACODAWCY)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe