Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi kończącemu pracę w chwili obecnej, tj. luty 2022 r., należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, który przysługiwał z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w 2020 r.? Nauczyciel pełnił funkcję dyrektora do końca sierpnia 2020 r. Wykorzystał urlop w wymiarze 18 dni. Czy należy mu się ekwiwalent? Jeżeli tak, to za ile dni?
Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Na podstawie art. 64 ust. 5a i 5b dyrektor szkoły za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Wymiar 35 dni urlopu wypoczynkowego należy podzielić przez 12 miesięcy, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę przepracowanych miesięcy (8). 35/12 = 2,9166; 2,9166 × 8 = 23,33, po zaokrągleniu w górę – 24 dni urlopu. Jeżeli zatem nauczyciel wykorzystał 18 dni urlopu z wymiaru dyrektorskiego, to pozostaje mu 6 dni urlopu do wykorzystania.
Na podstawie art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Bieg terminu przedawnienia roszczenia za urlop wypoczynkowy należny w roku 2020 r. rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2021 r. Nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdyż jest to roszczenie nieprzedawnione.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek powołania społecznego inspektora pracy?
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która wchłonęła gimnazjum. Dyrektor gimnazjum zgodnie z Rozporządzeniem MEN został moim wicedyrektorem. W czerwcu burmistrz miasta wręczył tej pani powierzenie obowiązków wicedyrektora w SP. We wrześniu dostałam sygnał z Gminy, że ja mam to zrobić. Zrobiłam i powierzyłam pani pełnienie obowiązków do 31 sierpnia 2019. Ona tego nie przyjęła mówiąc, że muszę jej dać do końca jej kadencji, kiedy była dyrektorem Gimnazjum. A ten koniec jest 31 sierpnia rok później czyli w 2020 roku. Wtedy od roku już nie będzie Gimnazjów. Teraz nie wiem co zrobić. Kto ma rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel psycholog bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 KN powinien mieć przydzielony dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe