Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej obowiązuje realizacja godzin z Art.42 KN?
W stosunku do oddziału przedszkolnego stosuje się przepisy dotyczące przedszkoli. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie oświaty struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I–VI.
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w załączniku 2 - RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, § 5.6 wprowadza możliwość tworzenia w szkole oddziałów przedszkolnych realizujących program wychowania przedszkolnego.
Skoro więc oddział przedszkolny realizuje program wychowania przedszkolnego tak samo jak przedszkole, to nie stosuje się do takiego oddziału przepisów dotyczących oddziałów szkolnych. Nauczyciel uczący w przedszkolu, w tym w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie ma obowiązku prowadzenia zajęć przewidzianych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów określonych w art. 42 ust. 2 pkt. 2a Karty Nauczyciela. Pozostałe zajęcia wynikające z art. 42 KN dotyczą również nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka biblioteki szkolnej nabyła prawa emerytalne z końcem lutego 2016r. W arkuszu organizacyjnym na rok 2016/2017 organ prowadzący przydzielił 1/2 etatu biblioteki. Nauczycielka nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia. Otrzymała więc wypowiedzenie z pracy z art. 20KN w związku z powyższym przysługuje jej 6 miesięczna odprawa. W miesiącu lipcu 2016r. w/w nauczycielka złożyła pismo do dyrektora szkoły, że w związku z ustaniem jej stosunku pracy w dniu 31.08.2016r. ma zamiar przejść na emeryturę. Mam pytanie: jaką podać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Czy odprawy z art. 20 KN i emerytalna łączą się? Jaka jest kolejność wypłacenia tych odpraw? Czy w tej sytuacji pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną? Na dobrą sprawę pracownik po 31.08.2016r. nie jest już zatrudniony w szkole, a dyrektor nie ma wiedzy na temat jej przejścia na emeryturę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2022 r. chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym/macierzyńskim do 30 czerwca 2023 r. Czy nauczyciela na zastępstwo mam zatrudnić od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czy do 30 czerwca 2023 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik po długotrwałej chorobie (182 dni) złożył dokumenty do ZUS w celu otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego. Choroba trwała do 04.12. 2016 r. Orzeczenie lekarskie o tym, że pracownik nie jest niezdolny do pracy z dnia 04.01.2017 r. zostało dostarczone do pracodawcy 20.01.2017 r. Jednocześnie pracownik zwraca się z prośbą o udzielenie urlopu za 2016 r . od 16.01.2017 r. Jak pracodawca powinien postąpić? Czy można pracownika zwolnić, bez udzielania urlopu po wypłaceniu ekwiwalentu za urlop z dniem 20.01.2017 r. i jaką podać podstawę? Czy musimy najpierw pracownika skierować na badania lekarskie kontrolne po chorobie? Czy badanie powinien zrobić przed ew. udzieleniem urlopu czy przed ew. przystąpieniem do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy potrzebę wprowadzenia rehabilitacji ruchowej szkole specjalnej. Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel rehabilitacji. Jakie standardy powinien spełniać gabinet rehabilitacji ruchowej. i jego wyposażenie?
- Mam pytanie odnośnie kwalifikacji tzn. W 2007 roku Pani X ukończyła Politechnikę Śląska - więc posiada tytuł magistra inżyniera. Natomiast w tym roku skończyła studia pedagogiczne licencjackie niestacjonarne - wychowanie wczesnoszkolne i przedszkolne. Oczywiście uprawnienia do nauczania w przedszkolu zdobyła po obronie pracy licencjackiej, jednak chciałabym wiedzieć czy można ją zakwalifikować do osób posiadających uprawnienia z tytułem magistra czy bez? Chodzi mi dokładnie czy tytuł magistra - licząc do awansu zawodowego - można liczyć ten z Politechniki - czy musi być uzyskany dokładnie tytuł magistra pedagogiki?? (biorąc pod uwagę tabelę nie jest to określone).
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe