Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przedszkola w zespole szkolno-przedszkolnym ma prawo do urlopu na żądanie poza okresem feryjnym?
Nauczyciel przedszkola zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym jest uprawniony do urlopu na żądanie również poza okresem feryjnym. Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić temu nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie.Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki
Wymiar urlopu i sposób jego udzielania zależy od typu szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony (placówka feryjna, nieferyjna).
Ustawodawca, wprowadzając do Karty Nauczyciela (dalej: KN) pojęcie „zespołu", nie dokonał dalszych zmian ustawy w miejscach, które z faktu zatrudnienia w danym typie szkoły (lub placówki) wyprowadzają skutek prawny w postaci powstania określonych uprawnień pracowniczych (np. do urlopu wypoczynkowego).
W związku z tym w ramach jednego zespołu szkół prawo do urlopu na żądanie będzie przysługiwało tylko tym nauczycielom, którzy wykonują pracę w szkole (lub placówce) nieferyjnej, tj. takiej, w której organizacji pracy ferie nie zostały przewidziane (np. przedszkolu).
Dyrektor może odmówić udzielenia urlopu na żądanie
Występuje jednak kilka sytuacji, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Dyrektor może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu na żądanie w sytuacji, gdy pracownik:
- w całości wykorzystał urlop na żądanie w danym roku kalendarzowym,
- nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego,
- wykorzystał cały urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Czy nauczycielka - logopeda, zatrudniona na niepełny wymiar - 10 godz (cytat z Umowy o pracę) , która wraca z urlopu wychow., musi otrzymać odpowiednią część etatu (z 25 godz) czy też liczbę godzin, którą miała poprzednio? W czasie trwania jej urlopu liczba godzin pracy logopedy wzrosła z 20 do 25, a w umowie nie jest napisane "pół etatu" a jedynie - "zmniejszony etat - 10 godz".
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego od 01.09.1999 do 31.08.2013, a potem od 01.03.2014 do 27.06.2014, później od 01.09.2014 do nadal. Jak liczyć staż pracy takiego n-la. Jaki staż powinna podać w aneksie do arkusza organizacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony od 1.09.2015 r na zastępstwo za n-la który został pracownikiem JST Pracownik ten odszedł na emeryturę w listopadzie 2018 r. Nauczyciel go zastępujący nadal pracuje z umową "na zastępstwo" Pytanie czy mogę zwolnić tego nauczyciela z powodu wygaśnięcia umowy? Czy w inny sposób bowiem od nowego roku 19/20 nie będę miała dla niego godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem od 10 lat, w tym roku kończy mi się kadencja. Do emerytury brakuje mi 4 miesięcy. Czy starosta może bez konkursu przedłużyć mi na jeden rok powierzenie tego stanowiska?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi niepubliczną szkołę podstawową o uprawnieniach sz.p. i tu moje pytanie dotyczące pracy nauczycieli w wakacje i ferie.Dyrektor oprócz urlopu zgodnego z kodeksem pracy zleca nauczycielom pracę w domu. Czy to jest zgodne z przepisami zwłaszcza BHP? A może powinni w te dni pracować w szkole? Proszę o interpretacje w tej sprawie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe