Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mianowany, który nie pracuje w szkole od 10 lat może wrócić do szkoły na starych zasadach, tj. nie stracił prawa do wykonywania zawodu i nadal jest nauczycielem mianowanym? Czy osoba , która ukończyła studia pedagogiczne i nigdy nie pracowała w szkole może w każdej chwili podjąć pracę w szkole, czy ma jakiś czas na podęcie takiej pracy?
TAK. Nauczyciel mianowany, który nie pracuje w szkole od 10 lat może wrócić do nauczania w szkole. Nie traci on ani uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, ani stopnia awansu zawodowego. Osoba, która nigdy nie pracowała w szkole, a spełnia wymagane przez przepisy prawa wymagania do zajmowania tego stanowiska, może w każdym czasie rozpocząć pracę w szkole, niezależnie od czasu jaki upłynął od ukończenia studiów pedagogicznych.
Zasady wykonywania zawodu nauczyciela reguluje Karta Nauczyciela
Przepisy prawa nie zawierają żadnych przepisów, które mówiłyby, że w razie niepodjęcia pracy w zawodzie nauczyciela w ciągu jakiegoś okresu, uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela zostają utracone. Żaden przepis nie przewiduje również utraty uprawnień w przypadku przerwy w wykonywaniu zawodu.
Zasady wykonywania zawodu nauczyciela reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z art. 9 ust. 1 KN stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
- przestrzega podstawowych zasad moralnych;
- spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.
Szczegółowe kwalifikacje odnośnie nauczycieli, ich wykształcenia w związku z zatrudnieniem w określonych typach szkół i placówek określa ponadto rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Ani w Karcie Nauczyciela, ani w podanym wyżej rozporządzeniu nie ma mowy o utracie uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, spowodowanej przerwą w nauczaniu, bądź niepodjęciem pracy w zawodzie nauczyciela w ciągu jakiegoś określonego czasu.
Oznacza to, że osoba mająca odpowiednie kwalifikacje, która przestrzega podstawowych zasad moralnych oraz spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela, może podjąć pracę w szkole, nawet jeśli miała przerwę w wykonywaniu zawodu lub wcale nie rozpoczęła pracy w szkole lub placówce.
Reforma systemu awansu zawodowego nauczycieli
W omawianym przypadku nauczyciel mianowany miał 10-letnią przerwę w nauczaniu. Oznacza to, że pracował w szkole jeszcze po wejściu w życie ustawy z 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła określone stopnie awansu zawodowego.
Na podstawie art. 10 ust. 3 niniejszej ustawy, nauczyciele spełniający wymagania kwalifikacyjne, zatrudnieni na podstawie mianowania przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 6 kwietnia 2000 r.), uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego z dniem ponownego zatrudnienia w przedszkolu, szkole, placówce, jeżeli przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 5 lat.
Jednakże w omawianym przypadku przepis ten nie ma dla nas żadnego znaczenia, ponieważ nauczyciel mianowany pracował w szkole po wejściu w życie niniejszej ustawy. Nauczyciel ten może wrócić do nauczania w szkole. Nie traci on ani uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, ani stopnia awansu zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin powinien wynosić etat nauczyciela wychowania przedszkolnego, pracującego z dziećmi w grupie mieszanej 6- cio , 5- cio i 4 -latków, od nowego roku szkolnego?
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi, który wraca z urlopu bezpłatnego (w trakcie roku szkolnego) przyznanego na czas pełnienia funkcji burmistrza, należy przyznać pełen etat jego przedmiotu? A co zrobić, jeśli liczba godzin tego przedmiotu jest obecnie 16/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy osoba legitymująca się licencjatem w zakresie pedagogiki specjalnej z terapią pedagogiczną i uzupełniającymi studiami magisterskimi na kierunku terapia pedagogiczna z pedagogiką specjalną posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w szkole podstawowej i w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może pracować w przedszkolu w grupie z 2 dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jako nauczyciel wspomagający od marca 2017 r. jeśli rozpoczęła studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i oligofrenopedagogiki we wrześniu 2016 r., a dyplom uzyska dopiero w lipcu 2017 r.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe