Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który stracił pracę 1 września 2012 r., wcześniej wpisany na listę ekspertów MEN, może nadal być ekspertem w komisjach ds. awansu zawodowego? Kiedy i na czyj wniosek następuje skreślenie z listy ekspertów? Jak długa przerwa w wykonywaniu zawodu nauczyciela nie powoduje utraty jego uprawnień do nauczania?
Podstawa prawna:
1) Art. 1 ust. 1 pkt 1, pkt 2. ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.). Przerwa w zatrudnieniu nauczyciela nie powoduje utraty nabytych wcześniej uprawnień, kwalifikacji, ani stopnia awansu.
2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 marca 2013 r. § 8. 1. Skreślenie eksperta z listy ekspertów następuje: 1) na pisemny wniosek eksperta; 2) na pisemny, umotywowany wniosek organu powołującego komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną albo organu sprawującego nadzór pedagogiczny w przypadkach, o których mowa w art. 9g ust. 11c pkt 2 ustawy. 2. Skreślenie eksperta z listy ekspertów następuje z urzędu w przypadkach, o których mowa w art. 9g ust. 11c pkt 3–5 ustawy.KN Art. 9g. 11a. Na listę ekspertów może być wpisana osoba, która: (…) 5) spełnia jeden z następujących warunków: (...) b) jest nauczycielem zatrudnionym w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 1, (…)11c. Skreślenie z listy ekspertów następuje: 1) na wniosek eksperta; 2) na umotywowany wniosek organu powołującego komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną albo organu sprawującego nadzór pedagogiczny w przypadku: a) dwukrotnego nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w pracach komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej, w skład której ekspert został powołany, b) nieprzestrzegania przepisów dotyczących postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego; 3) w razie niespełniania warunków, o których mowa w ust. 11a pkt 5 i 6; 4) w razie prawomocnego ukarania karą dyscyplinarną; 5) w razie dokonania wpisu z naruszeniem prawa.11d. Skreślenie z listy następuje w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Oznacza to, że wnioskodawcą w sprawie skreślenia nauczyciela z listy ekspertów może być: 1) sam nauczyciel w związku z zaprzestaniem zatrudnienia, które stanowi wymóg konieczny do uczestniczenia w pracach komisji (art.9g ust.11a pkt b), 2) organ powołujący komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną albo organ sprawujący nadzór pedagogiczny, 3) każdy, kto powziął informację o naruszeniu warunków, o których mowa w art. 9g ust. 11 c.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel odbywa staż na nauczyciela dyplomowanego w okresie od 1.09.2017 r. do 31.05.2020 r. na podstawie jakiej podstawy prawnej dyrektor ma dokonać oceny?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy interpretować zapis KN art. 9d ust. 4 - rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu 2 lat, czy od kontraktu 2 lata?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zaszła w ciążę i od dnia 24.09.2015 do 21.03.2016 przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 22.03.2016 do 08.08.2016 r. jest na urlopie macierzyńskim, od 09.08.2016 do 20.03.2017 na urlopie rodzicielskim od 21.03.2017 do 29.05.2017 pani wybrała dodatkowy urlop wypoczynkowy (70 dni), natomiast od 30.05.2017 do 23.06.2017 przebywa na urlopie wychowawczym. Moje pytanie: Czy okres urlopu wypoczynkowego przerywa okres przedłużenia stażu i idąc na urlop wychowawczy liczy się przerwę ponownie czy zwolnienie lekarskie+ macierzyński+ rodzicielski+ wychowawczy łączy się sumę nieobecności. Czy nauczyciel przerywa staż i musi go rozpocząć z dniem 01.09.2017 r. czy może go przedłużyć tylko o okres zwolnienia lekarskiego+ macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.
- Czy nauczyciel kontraktowy przedstawia dyrektorowi dowody realizacji swojego planu rozwoju czy tylko sprawozdania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w czerwcu 2021 r. będzie miał ukończony 5. rok studiów i wyrobione godziny praktyk pedagogicznych. Obrona pracy magisterskiej jest planowana we wrześniu. W szkole będzie zatrudniony na pełen etat. Czy może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego od 1 września 2021 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe