Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który 5 lat temu uzyskał kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu (ten sam typ szkoły) musi mieć zmieniony akt nadania stopnia awansu zawodowego? Czy jeśli tego nie zrobiłam jako dyrektor 5 lat temu mogę zrobić to teraz? Zwłaszcza ze nauczyciel składa dokumenty do awansu na nauczyciela dyplomowanego.
Zmiany dokonuje się w przypadku uzyskania wyższego poziomu wykształcenia na wniosek nauczyciela skierowany do organu, który nadał akt.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Art. 9f. 1.
Nauczycielowi, który w trakcie pracy zawodowej uzyskał wyższy poziom wykształcenia niż określony w akcie nadania stopnia awansu zawodowego, dyrektor szkoły lub określony organ, o którym mowa w art. 9b ust. 4 pkt 2-4, wydaje na wniosek nauczyciela nowy akt nadania odpowiedniego stopnia awansu zawodowego, uwzględniający uzyskany poziom wykształcenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na nauczyciela dyplomowanego ma obowiązek dokonać tzw. "analizy przypadku" dwójki dzieci?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Wniosek o rozpoczęcie awansu został złożony z dniem 1 września 2016. od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2017 pracowałam jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017 do momentu obecnego pracuję w tej samej placówce na stanowisku wicedyrektora przedszkola. Placówka jest placówką Publiczną prowadzoną przez osobę niebędącą jednostką samorządu terytorialnego. Jak wygląda procedura awansu w takim przypadku? Jakie dokumenty powinnam przygotować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Ile pytań należy zadać nauczycielowi na rozmowie kwalifikacyjnej ubiegającemu się o stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Wniosek o rozpoczęcie stażu dla uzyskania awansu zawodowego. 1.IX. 2014r. wpłynął w/w wniosek do niepublicznego Punktu Przedszkolnego prowadzonego przez stowarzyszenie. W dniu 6.11.2014r. nauczyciel rozwiązał umowę o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Od 7.XI.2014r. nauczyciel ten podjął prace w Publicznej szkole. Czy w/w wniosek złożony w niepublicznym PP mam przekazać do publicznej szkoły (w oryginale) czy przekazać ksero? Czy może jest jakaś inna procedura?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja pytania:
Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony od 1.09 do 30.06 (cel zawarcia umowy - zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym) mogę rozpocząć mu awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego ? Rok szkolny trwa od 1.09 do 31.08 nauczyciel ten będzie pracował niepełen rok, ale w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 18/18.
Nauczyciel zostałby zatrudniony na zastępstwo od 01.09. do 30.06., a powinien do 31.08. Oznacza to, że zostałby zatrudniony niezgodnie z przepisami ustawy. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego, bowiem nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Nauczycielowi należy zatem należały umożliwić realizację stażu przez okres 1 roku szkolnego.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli, art. 64, art. 65.
Nowy nauczyciel został zatrudniony od 1.09 do 30.06 dlatego, że pracownik, który skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymał orzeczenie lekarskie w takim terminie. Czy w związku z tym dyrektor powinien i tak dać zatrudnienie nowej osobie do 31.08 ? przecież tek drugi pracownik wrócił 1 lipca a temu nowemu wypłacono ekwiwalent za urlop. Czy wobec tego jak się stało awans zawodowy tego nowego jest nieważny ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe