Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na terenach szkolnych mogą byś wynajmowanie powierzchnie pod reklamę firm zewnętrznych?
Kwestie zamieszczania reklam w przestrzeni publicznej normują przepisy prawa miejscowego, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, uchwały oraz zarządzenia przyjmowane przez jednostki samorządu terytorialnego każdego szczebla. W dokumentach mogą się znaleźć szczegółowe ustalenia dotyczące zamieszczania reklam na terenach publicznych, w tym na terenach szkolnych (i prywatnych) na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. Ich opracowanie zależy od aktywności danego samorządu. Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują w sposób wyczerpujący zagadnień związanych z zamieszczaniem reklam w przestrzeni publicznej.
Nowe uprawnienia jednostkom samorządu terytorialnego w zakresie kształtowania ładu przestrzennego nadała ustawa z dnia 25 kwietnia 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu ( Dz. U.z 2015r. poz.774 z późn.zm.), zwana ustawą krajobrazową. Na podstawie przepisów tej ustawy rady gmin mogą określać zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Na wyznaczonych obszarach można wprowadzić zakaz lokalizacji tablic i urządzeń reklamowych oraz nakazać usunięcie już istniejących nośników reklamy. Dokument opracowany przez radę gminy posiada status aktu prawa miejscowego. W związku z tym, jeśli zamierza się umieścić reklamę w przestrzeni publicznej (tutaj: w przestrzeni szkolnej) , w pierwszym rzędzie należy sprawdzić stosowne przepisy gminne w tym zakresie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 kwietnia 2015r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz. U.z 2015r. poz.774 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zatrudnić psychologa na 1/2 etatu w przedszkolu w trakcie roku szkolnego? Nauczyciel byłby zatrudniony od 15 maja (w sierpniu przedszkole jest zamknięte) więc umowa byłaby do końca lipca, następna umowa byłaby od 1 września. Nauczyciel jest początkujący, który 29 czerwca 2018 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Od uzyskania stopnia pracował 2 lata w szkole (do 31 sierpnia 2020 r.). Proszę o podanie podstaw prawnych do umów zatrudnienia i informację kiedy nauczyciel rozpoczął by awans na stopień nauczyciela mianowanego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy bursie szkolnej zarządzanej przez powiat, stołówka bursowa może sprzedawać obiady pracownikom i innym uczniom z pobliskich szkół, oraz czy możemy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży obiadów dla mieszkańców miasta w postaci np. obiadów abonamentowych? Jesteśmy płatnikiem VAT oraz jako Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe czy możemy sprzedawać posiłki gościom szkolnego schroniska młodzieżowego? Proszę o opinię i podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą niepubliczną o uprawnieniach publicznej. Szkoła zatrudnia kadrową/księgową. Czy można z dotacji sfinansować szkolenie dla tej pani dot. tematyki kadr i księgowości? np.szkolenie dot. zmian w ewidencji czasu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowi przydzielone zostało nauczanie indywidualne w domu z uwagi na chorobę nowotworową. Z uwagi na zabiegi lekcje nie mogą odbywać się w dni nauki i w związku z tym nauczyciele w soboty własnym samochodem jadą 35 km do domu ucznia. Jeden z nauczycieli zapytał kiedy odbierze wolne za przepracowane soboty w domu ucznia. Dodam, że szkoła pracuje od poniedziałku do piątku. Pytanie dotyczy ucznia LO w klasie maturalnej. Generalnie nauczyciele mają dużo godzin ponadwymiarowych i w dni nauki nawet jeśli uczeń jest w domu to jest to dużo godzin i przekładają je na sobotę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła musi posiadać własny BIP, czy ważne dokumenty może zamieszczać na BIP-ie miasta, jeśli do tej pory taka forma się sprawdzała? Czy też konieczne będzie jednak ponoszenie dodatkowych kosztów, w związku z wdrożeniem BIP-u w placówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe