Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zatrudnić na podstawie przepisów Karty Nauczyciela na stanowisku Nauczyciel praktycznej nauki zawodu (kucharz) w Branżowej Szkole I Stopnia w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii/Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym? Kandydat na powyższe stanowisko posiada wykształcenie średnie (bez matury), tytuł Mistrza w zawodzie Kucharz (kod zawodu: 515001) oraz ukończył kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 48 godzin. Ponad to jest w trakcie robienia kursu nadającego kwalifikacje pedagogiczne dla nauczycieli. Wskazana osoba nie posiada kwalifikacji z zakresu resocjalizacji. Czy powyższa osoba może zostać zatrudniona jako nauczyciel początkujący i czy do zatrudnienia w tym przypadku będzie wymagana zgoda Kuratora Oświaty (art. 10 ust. 9 KN).
W świetle przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje. Zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela wiąże się zasadniczo z posiadaniem wykształcenia wyższego lub ukończeniem zakładu kształcenia nauczycieli. Brak wyższego wykształcenia lub ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli powoduje to, że dana osoba nie może zostać zatrudniona na podstawie Karty Nauczyciela. Osoba, o której mowa w pytaniu może zostać zatrudniona jako pracownik niepedagogiczny. Zgodnie z art. 15 ust. 2 i 3 ustawy 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)w uzasadnionych przypadkach (np. z powodu braku możliwości zatrudnienia wykwalifikowanego nauczyciela) w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Osobę niebędącą nauczycielem zatrudnia się na podstawie umowy o pracę.
Do osoby niebędącej nauczycielem stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Organ prowadzący może upoważnić dyrektora, w indywidualnym przypadku, do przyznawania wynagrodzenia w wyższej wysokości, o co dyrektor musiałby się zwrócić wraz z uzasadnieniem wniosku. Kandydat na pracownika musi spełnić wymogi nietoczenia się przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego oraz niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz posiadać informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy awans zawodowy w tym roku jest przeprowadzany zgodnie z Rozporządzeniem z 2013 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące awansu zawodowego w przedstawionej poniżej sytuacji.
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela dyplomowanego dnia 01.09.2017 roku. W międzyczasie miała przerwany staż o chorobowe: od 01.12.2017 r. do 23.02.2018 r.; o urlop macierzyński od 29.06.2018 r. do 15.11.2018 r.; oraz o urlop rodzicielski od 16.11.2018 r. do 27.06.2019 r.
Z dniem 31.08.2019 r. rozwiązała stosunek pracy z przedszkolem i zatrudniła się w innej placówce oświatowej, gdzie będzie kontynuować staż.
W związku z tym moje pytanie brzmi: czy mam dokonać cząstkowej oceny pracy wg dotychczasowych przepisów, czy cząstkowej oceny dorobku zawodowego wg zmian wchodzących z dniem 01.09.2019 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1 września nauczycielka wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i po wykorzystaniu urlopu zaległego. Czy przebywając na urlopie uzupełniającym do 17 września może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela początkującego 1 września 2022 r. w przedszkolu. Od 1 grudnia przeniosła się do naszej szkoły. Czy musi złożyć wniosek o kontynuację stażu w nowym miejscu pracy? Jak wygląda procedura takiej sytuacji?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację na temat formalnej długości stażu. Czy staż na nauczyciela mianowanego liczy się od daty złożenia wniosku,np. staż rozpoczął się 01.09 ale wniosek został złożony 05.09. czy staż kończy się 31.05, czy 05.06 odpowiedniego roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe