Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W sytuacji wskazanej w pytaniu nie ma takiej możliwości, żeby nauczyciel sprawował opiekę nad wychowankiem przedszkola w ramach 40-godzinnego czasu pracy, gdyż opieka ta...

PORADA PRAWNA

27 grudnia 2021 Prawo oświatowe

Czy można wydłużyć pracę przedszkola o 1/2 godz. w ramach obowiązkowego 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela? Otrzymałam pismo w tej sprawie od dyrektora zakładu obsługi oświaty samorządowej do realizacji. Potrzeba wydłużenia czasu pracy przedszkola wynika z potrzeb rodziców, którzy dłużej pracują i nie mogą odebrać dziecka z przedszkola w czasie ustalonym obecnie. Czy mogę powierzyć nauczycielce 1/2 bezpłatnej godziny na zajęcia opiekuńcze nad dziećmi, których rodzice mają taką potrzebę?

W sytuacji wskazanej w pytaniu nie ma takiej możliwości, żeby nauczyciel sprawował opiekę nad wychowankiem przedszkola w ramach 40-godzinnego czasu pracy, gdyż opieka ta niczym nie różni się od pracy wykonywanej w ramach pensum. Z pewnością nie można takiej opieki zakwalifikować jako „innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły”, określonych w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.). Najbezpieczniej będzie przydzielić nauczycielowi dodatkową godzinę ponadwymiarową.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT