Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można w jednym roku kalendarzowym wystawić nauczycielowi ocenę za pracę za okres stażu (dyplomowany) i za pracę?
NIE. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od daty dokonania poprzedniej oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu.Dwa rodzaje oceny pracy nauczyciela
Praca nauczyciela może być oceniana w dwojaki sposób. Może być to ocena pracy na podstawie art. 6a stosowana wobec wszystkich nauczycieli oraz ocena dorobku zawodowego dokonywana na podstawie art. 9c ust. 6 w stosunku do nauczycieli ubiegających się o uzyskanie stopnia awansu zawodowego.
Ocena pracy nauczyciela
Ocena pracy nauczyciela, określona w art. 6a KN dokonywana jest z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek:
- nauczyciela;
- organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- organu prowadzącego szkołę;
- rady szkoły;
- rady rodziców.
Jeżeli w danej szkole nie została powołana rada szkoły – prawo do wnioskowania o dokonanie oceny pracy wykonuje rada pedagogiczna, która normalnie nie jest do tego uprawniona.
Oceny pracy w trybie art. 6a KN nie dokonuje się w odniesieniu do nauczycieli stażystów. W ich przypadku ocenie podlega dorobek zawodowy osiągnięty w okresie stażu. Dokonuje jej dyrektor szkoły po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu oraz po zasięgnięciu opinii rady rodziców.
Ocena dorobku zawodowego za okres stażu
W przypadku nauczyciela mianowanego, który ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego, przedkłada on dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Dyrektor, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem i przed ustaleniem oceny dorobku zawodowego za okres stażu, zasięga opinii rady rodziców. Po określonym terminie dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego.
Ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu
W celu zapobieżenia zbyt częstemu ocenianiu, które mogłoby przerodzić się nawet w środek represyjny, w Karcie Nauczyciela wprowadzono pewne ograniczenie czasowe stosowania tego środka. W przepisach bowiem jest mowa o terminie, przed upływem którego niedopuszczalne jest dokonanie ponownej oceny. Wynosi on co najmniej jeden rok od poprzedniej oceny lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela dokonanej w ramach postępowania o uzyskanie stopnia awansu zawodowego.
W przepisach bowiem jest wyraźnie określone, że ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu (art. 6a ust. 1 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola potrzebuje urlopu bezpłatnego na okres 20.12-29.12.2017. Czy urlop przyznać do 29.12- piątek, czy do 31.12.2017- niedziela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcemy od 1 września 2023 r. zatrudnić nauczyciela na zastępstwo do 25 października 2023 r. w świetlicy szkolnej na pełen etat. Będzie to jego pierwsza praca w szkole. Następnie, po tym okresie od 26 października na czas określony do końca roku szkolnego 2023/2024 (najlepiej do końca zajęć szkolnych) – czyli byłaby to umowa do czerwca czy do 31 sierpnia 2024 r.? Jaką umową możemy zawrzeć z takim nauczycielem? Czy możemy zawrzeć jedną umowę np. na zastępstwo do 25 października 2023r., a drugą na czas określony już bez zastępstwa do końca czerwca lub sierpnia? Czy wypłacamy takiemu nauczycielowi dodatek na start? Czy musi zacząć on staż na nauczyciela początkującego czy te umowy wykluczają taką możliwość?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi uprawnionemu do przejścia na emeryturę dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na okres trzech tygodni na czas pobytu w sanatorium?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się 31 marca 1956 r. a od 20 sierpnia 1977 r. pracuję zawodowo jako nauczyciel, a od 1984 r. jako nauczyciel i dyrektor. Mam nabyte prawo emerytalne z KN. Planuję odejść na emeryturę z dniem 1.09.2019 r. Jakie będą zasady jej naliczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe