Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, kiedy ten odmówił nowych warunków pracy z etatu 18/18 na etat 26/26 świetlica, gdy nie ma możliwości zatrudnienia go na dotychczasowych warunkach?
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ze zm.
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.
(...)
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.
Art. 23.
4. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również:
1) na mocy porozumienia stron (...).
Reasumując:
Dyrektor szkoły może z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania rozwiązać stosunek pracy tylko w przypadkach określonych w art. 20.
Jeśli nauczyciel nie wyraził zgody na zatrudnienie go na innym stanowisku pracy (zarówno propozycja zmiany stanowiska jak i odmowa powinny mieć formę pisemną), można - za zgodą nauczyciela ograniczyć wymiar zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2:
Art. 22. (...)
2. Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel który zawieszony jest w pełnieniu obowiązków nauczyciela w związku z wszczętym postępowaniem karnym oraz ma ograniczenie wynagrodzenia może korzystać z funduszu socjalnego?
- Czy osoba, która ukończyła studnia wyższe magisterskie wydział Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku zootechnika w zakresie oceny i wykorzystania surowców zwierzęcych oraz międzydziałowe studium pedagogiczne (wykaz przedmiotów: pedagogika ogólna 90 godzin, psychologia - 90 godzin, dydaktyka - 60 godzin, metodyka nauczania biologii - 45 godzin, metodyka nauczania przedmiotów zawodowych - 45 godzin, techniczne środki nauczania - 30 godzin, praktyka pedagogiczna w szkole - 150 godzin) ma uprawnienia do nauczania biologii w gimnazjum?
Dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy instruktor praktycznej nauki zawodu, który szkoli pracowników młodocianych w zawodzie kucharz, posiadający kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, powinien mieć staż pracy w zawodzie kucharz; i jaki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela bibliotekarza w czasie trwania roku szkolnego. Nauczycielka posiada kwalifikacje, nigdy nie pracowała w szkole. W świetle Karty Nauczyciela jest nauczycielem początkującym. Jaka jest podstawa prawna do zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy mogę ją zatrudnić na czas określony na rok do 23 czerwca 2023 r., (art.10 ust.7) czy jednak na dwa lata ale nie szkolne do 31 sierpnia 2024 r. (art.10 ust. 2)? Jak to się ma do jej awansu zawodowego, ponieważ 31 sierpnia 2024 r. nie będzie miała przepracowanych dwóch lat szkolnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w żłobku może być zatrudniony absolewent pedagogiki terapeutycznej na stanowisko opiekuna w żłobku
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe