Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 9ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada...

PORADA PRAWNA

27 marca 2023 Kadry

Czy możemy zatrudnić na stanowisku pedagoga szkolnego osobę posiadającą ukończone studia I stopnia na kierunku finanse i bankowość oraz posiadającego studia podyplomowe w zakresie pedagoga szkolnego i przygotowanie pedagogiczne? Czy możemy zatrudnić osobę na stanowisku wychowawcy świetlicy który posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny)?

Stosownie do art. 9ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje. Uszczegółowienie powyższej zasady zostało dokonane przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289). Podstawowym wymogiem, który musi spełnić nauczyciel jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich. W przypadku szkół podstawowych lub zawodowych warunkiem jest posiadania stopnia licencjata. W świetle powyższych regulacji w polskim systemie prawa oświatowego można wyróżnić dwie drogi do zawodu nauczyciela. Ukończenie studiów magisterskich na specjalności nauczycielskiej albo ukończenie studiów wyższych na innym kierunku (nienauczycielskim) oraz uzupełnienie wykształcenia przez studia podyplomowe nauczycielskie.

Stosownie do § 19 ust. 1 ww. rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w szkołach posiada osoba, która ukończyła:

1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku innym niż wymieniony w pkt 1, i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Natomiast kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach i szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła:

1) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia pierwszego stopnia na kierunku innym niż wymieniony w pkt 1 i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne (§ 19 ust. 2 rozporządzenia).

Uwzględniając powyższą regulację należy stwierdzić, że osoba, o której mowa w pierwszym pytaniu posiada wymagany stopień wykształcenia - studia pierwszego stopnia na innym kierunku niż pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom (kierunek finanse i bankowość), a także posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć (studia podyplomowe w zakresie pedagoga szkolnego). Osoba ta może być zatrudniona na stanowisku pedagoga szkolnego stosownie do § 19 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia.

Zgodnie z § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach posiada osoba, która:

1) ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, o których mowa w § 3 i § 4, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia na dowolnym kierunku (specjalności), na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, o których mowa w § 3 i § 4, i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat, określone w § 3, § 4, § 7, § 12 i § 15-22.

Osoba, która posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny) nie spełnia warunku posiadania studiów podyplomowych z zakresu prowadzonych zajęć, o którym mowa w § 24 pkt 2 rozporządzenia. Co oznacza, że należy zbadać czy posiada kwalifikacje do zajmowania zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły określone w § 3, § 4, § 7, § 12 i § 15-22. W wskazanych przepisach wymaga się w przypadku posiadania wykształcenia nienauczycielskiego posiadania ukończonych studiów podyplomowych w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć. Brak takich studiów uniemożliwia zatrudnienie osoby, o której mowa w pytaniu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT