Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę w szkole wynająć pomierzenia na siedzibę Straży Miejskiej?
Odpowiedź jest uzależniona od tego, kto jest właścicielem szkolnego budynku i gruntu oraz na jakiej podstawie prawnej dysponuje nim dyrektor szkoły. Żadnej z tych informacji nie podano w pytaniu, a w związku z tym jedynie przykładowo można wskazać, że jeżeli organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego jest właścicielem budynku i budynek szkolny wraz z gruntem oddał szkole w trwały zarząd, wówczas dyrektor szkoły może wynająć pomieszczenia lub także część gruntu innemu podmiotowi, np. straży miejskiej, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r. poz. 65 ze zm.). W takiej sytuacji nieruchomość może zostać wynajęta na okres nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, przy czym dodatkowo, gdy umowa najmu jest zawierana na czas: 1) oznaczony do 3 lat, należy zawiadomić o zawarciu umowy organ prowadzący (np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta) oraz organ nadzorujący – jeśli nieruchomość wchodzi w skład zasobów nieruchomości j.s.t. na ogół jest także nim organ prowadzący; 2) oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, wymagane jest uzyskanie zgody organu prowadzącego jako właściciela nieruchomości, a zgoda ta jest wyrażana w formie uchwały organu stanowiącego j.s.t. (m.in. art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Dz.U. z 2020 r. poz. 713).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór wniosku dyrektora szkoły o zmianę nazwy szkoły do organu prowadzącego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wychowanek z mojego przedszkola otrzymał orzeczenie o o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm i przyznano mu godziny rewalidacyjne. Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel do prowadzenia tych zajęć - czy wystarczą studia z zakresu oligofrenopedagogiki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- czy dyrektor szkoły ma uprawnienia do samodzielnego podpisywania/zawierania porozumień o współpracy (np. z uczelnią wyższą) bez bezpośredniego udziału organu prowadzącego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- WITAM, PROSZĘ O PODPOWIEDZ JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOKUMENT, KTÓRYM DYREKTOR SZKOŁY ODRACZA DZIECKO OD PODJĘCIA NAUKI W PIERWSZEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. POZDRAWIAM
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy wystawić duplikat świadectwa ucznia, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową w 1980, jeżeli posiadamy arkusz ocen z informacją iż świadectwo zostało wydane 21 czerwca 1980 i zaświadczenie Ośrodka Dokształcania Zawodowego z ocenami z przedmiotów zawodowych wydane 30 czerwca 1980. Zaświadczenie zawiera również informację, iż jest podstawą wydania świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej.Na arkuszu ocen są tyko oceny ukończenia klasy pierwszej i ukończenia klasy drugiej, brak ocen końcowych. W związku z powyższym pytania brzmią:1. jaką datę należy uznać za datę wydania świadectwa, 2. czy oceny z zaświadczenia powinny być umieszczone na duplikacie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe