Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę planować na nowy rok szkolny nauczyciela, który uczy historii w szkole podstawowej, aby uczył wos-u? Jest zatrudniony na czas nieokreślony, jest nauczycielem mianowanym, w 2000 r. skończył studia: historia, kierunek pedagogiczny.
Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można rozstrzygnąć zagadnienia kwalifikacji nauczyciela, natomiast prawdopodobnie nauczyciel ich nie posiada. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017r., poz. 1575 ze zm. kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole podstawowej posiada osoba, która ukończyła m.in. studia wyższe na kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym. Dyrektor musiałby więc stwierdzić na podstawie wpisów w indeksie i na dyplomie, czy zakres studiów z historii ukończonych w 2000 r. obejmował treści wiedzy o społeczeństwie objęte podstawą programową w szkole podstawowej i wówczas może je przydzielić nauczycielowi. Ewentualnie jeżeli nauczyciel dysponuje dokumentem o uznaniu kierunku studiów historycznych za zbliżony do WOS pod rządem wcześniejszych przepisów wykonawczych MEN, zachowuje te kwalifikacje również obecnie, ale tylko w typie szkoły wymienionym w tym dokumencie (§ 28 ww. rozporządzenia). Taki dokument mógł zostać wydany nauczycielowi najpóźniej do 31 sierpnia 2009 r. na podstawie § 4 w zw. z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 ze zm.), a jeśli nie znajduje się w aktach osobowych, należałoby spytać nauczyciela o jego posiadanie. Wątpliwości dotyczące kwalifikacji nauczyciela związane np. z analizą wpisów w indeksie lub na dyplomie ukończenia studiów można również wyjaśnić w kuratorium oświaty, ponieważ organ ten w ramach nadzoru pedagogicznego kontroluje przydzielanie nauczycielom godzin zajęć zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami (art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2016/2017 na umowę czasową tzn. na okres 01.09.2016 do 31.08.2017 i na pełen etat został zatrudniony nauczyciel kontraktowy. Otrzymaliśmy zawiadomienie ZNP, że został prezesem ogniska ZNP w naszej szkole i w związku z tym został objęty ochroną prawną na okres od 17.11.2016 do 31.08.2019. Czy to oznacza ,że musimy utrzymać pracownika na stanowisku do określonej przez ZNP daty? A jeżeli będzie trzeba zastosować ograniczenie etatu? Nie wiemy jaki będzie nabór do szkoły, więc nie możemy z góry zagwarantować możliwości pracy na pełen etat w roku przyszłym. Na dzień dzisiejszy nie wiemy też czy chcemy podpisać kolejną umowę z tym pracownikiem. A jeżeli znajdziemy nauczyciela z większym doświadczeniem i wyższym awansem to w dalszym ciągu jesteśmy obligatoryjnie zmuszeni zatrudniać mimo umowy na czas określony nauczyciela chronionego przez ZNP? Proszę o wykładnię wraz z podstawą prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma prawo nakazać nauczycielom sprawdzanie informacji w Librusie po godzinie 19.00 każdego dnia?( szkoła funkcjonuje od 7-15 )Podstawa prawna
- Na podstawie art. 68 KN nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zatrudnienia może uzyskać urlop bezpłatny, a co z nauczycielem zatrudnionym na pół etatu lub trochę więcej? Czy do niego należy stosować Kodeks Pracy? Jeśli tak, to jakie ma uprawnienia urlopowe? Czy nauczycielom (zatrudnionym w pełnym i niepełnym wymiarze) przysługuje tzw. urlop na żądanie? Czy dyrektor musi udzielać w/w urlopów, czy jest to jego dobra wola?
- Dzień dobry,
Proszę o wyjaśnienie,która ze szkół powinna / czy musi?/ zapłacić n-lowi za"powstałą" nadgodzinę? Sytuacja jest następująca: N-el w-f w macierzystej szkole ma 15g zajęć i uzupełnia etat w innej, w której ma 4g zajęć /2gx2kl./ uważam,że ta szkoła powinna zatrudnić n-la na tą -1g.?,jednak dyr.tej szkoły chce przenieść ciężar finansowy na szk.macierzystą.Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, pracownikowi samorządowemu rozwiązuje się umowa z dniem na jaki była zawarta tj. 31.08, natomiast 15.09 osiąga ona wiek emerytalny 60lat. Czy należy jej się odprawa emerytalna jako, że jesteśmy jej ostatnim miejscem pracy a nabycie uprawnień emerytalnych nastąpi w "niedalekiej przyszłości" czyli w krótkim okresie czasu 15 dni po rozwiązaniu się umowy o pracę. Moje pytanie czy należy wypłacić odprawę emerytalną a jeżeli tak to z jakim dniem 31.08 czy 15.09?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe