Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można rozstrzygnąć zagadnienia kwalifikacji nauczyciela, natomiast prawdopodobnie nauczyciel ich nie posiada. Zgodnie z § 4 ust....

PORADA PRAWNA

04 kwietnia 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy mogę planować na nowy rok szkolny nauczyciela, który uczy historii w szkole podstawowej, aby uczył wos-u? Jest zatrudniony na czas nieokreślony, jest nauczycielem mianowanym, w 2000 r. skończył studia: historia, kierunek pedagogiczny.

Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można rozstrzygnąć zagadnienia kwalifikacji nauczyciela, natomiast prawdopodobnie nauczyciel ich nie posiada. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017r., poz. 1575 ze zm. kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole podstawowej posiada osoba, która ukończyła m.in. studia wyższe na kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym. Dyrektor musiałby więc stwierdzić na podstawie wpisów w indeksie i na dyplomie, czy zakres studiów z historii ukończonych w 2000 r. obejmował treści wiedzy o społeczeństwie objęte podstawą programową w szkole podstawowej i wówczas może je przydzielić nauczycielowi. Ewentualnie jeżeli nauczyciel dysponuje dokumentem o uznaniu kierunku studiów historycznych za zbliżony do WOS pod rządem wcześniejszych przepisów wykonawczych MEN, zachowuje te kwalifikacje również obecnie, ale tylko w typie szkoły wymienionym w tym dokumencie (§ 28 ww. rozporządzenia). Taki dokument mógł zostać wydany nauczycielowi najpóźniej do 31 sierpnia 2009 r. na podstawie § 4 w zw. z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 ze zm.), a jeśli nie znajduje się w aktach osobowych, należałoby spytać nauczyciela o jego posiadanie. Wątpliwości dotyczące kwalifikacji nauczyciela związane np. z analizą wpisów w indeksie lub na dyplomie ukończenia studiów można również wyjaśnić w kuratorium oświaty, ponieważ organ ten w ramach nadzoru pedagogicznego kontroluje przydzielanie nauczycielom godzin zajęć zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami (art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT