Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Osoba pełniąca obowiązki dyrektora przez 10 miesięcy nie tylko może odmówić pełnienia tych obowiązków w czasie wakacji, ale wręcz nie może ich pełnić. Powierzenie zostało udzielone do końca czerwca, zatem od 1 lipca osoba taka nie ma prawa podejmować jakichkolwiek decyzji czy też podejmować jakichkolwiek działań należących do kompetencji dyrektora szkoły.
Okres wakacji jest dla nauczyciela szkoły feryjnej okresem urlopu wypoczynkowego i nikt nie może go tego urlopu pozbawić (poza dyrektorem, który może zobowiązać nauczyciela do pracy przez maksymalnie 7 dni w cedlu:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.)
Organ prowadzący powinien w tym przypadku przeprowadzić konkurs na stanowisko dyrektora odpowiednio wcześniej, tak aby wyłonić kandydata i powierzyć mu stanowisko dyrektora od 1 lipca. Nie może też po raz kolejny powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora nauczycielowi (nawet na te dwa miesiące).
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10.05.2012 r. III SA/Lu 81/12:
"Wobec wyraźnego brzmienia art. 36a ust. 5 u.s.o., okres na jaki powierza się obowiązki nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 10 miesięcy. Z jego upływem mandat pełniącego obowiązki dyrektora wygasa z mocy prawa (ex lege). W konsekwencji, brak rozstrzygnięcia konkursu do tego czasu nie uprawnia organu prowadzącego do powierzenia obowiązków na dalszy czas, ani tej samej, ani też innej osobie. Przedłużanie stanu tymczasowości, w którym szkoła lub placówka jest faktycznie pozbawiona swojego najważniejszego organu, wskazuje na dążenie do obejścia ustawy i realizacji celów z nią sprzecznych."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel od kilku miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim, przeszedł poważną operację. Od września chciałby pójść na urlop dla poratowania zdrowie, lecz brakuje mu 40 dni aby spełnić warunki pozwalające na taki urlop. Nauczyciel niestety nie może podjąć pracy na te 40 dni. Czy dyrektor może wysłać go jednak na taki urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 2/18, 4/18, 6/18 etatu obowiązuje realizacja godzin z art. 42 KN, jeśli tak, to w jakim zakresie?
- Nauczycielka od 01.09.2012 r. będzie miała 12 godzin w szkole macierzystej, a 6 godzin chce uzupełnić w innej szkole w tej samej gminie. Jest nauczycielem mianowanym zatrudnionym obecnie w pełnym wymiarze w jednej szkole. Jak dokonać tych zmian formalnie, jesli miałoby to być na stałe, a jak w przypadku uzupełnienia na jeden rok?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej może samodzielnie zmienić stanowisko pracy: z sekretarki na referenta? Oczywiście w regulaminie pracy jest ujęte takie stanowisko, mamy też zabezpieczone środki finansowe w związku z ewentualną zmianą stanowisk. Czy dyrektor wprowadza taką zmianę zarządzeniem czy wprowadza aneks do umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można obniżyć pensum nauczycielowi będącemu prezesem ogniska?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe