Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jako dyrektor mogę nie wyrazić zgody na spotkanie przedwyborcze w naszej placówce?
Zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.) zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. W jednostce oświatowej może natomiast zostać zorganizowane spotkanie przedwyborcze, o ile odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym lub po lekcjach, czy innych zajęciach i nie będzie prowadzona agitacja wyborcza wobec uczniów. Komitet wyborczy musi ustalić możliwość organizacji spotkania na terenie jednostki oświatowej z zarządcą lub właścicielem obiektu, a w przypadku uzyskania zgody – także zasady wykorzystania pomieszczeń w ramach umowy użyczenia lub najmu. Dyrektor może nie wyrazić zgody na organizację spotkania przedwyborczego, w szczególności gdy proponowany sposób i termin spotkania przedwyborczego mogły kolidować z realizacją statutowych zadań placówki, pod warunkiem jednak, że dyrektor jest uprawniony do zarządzania obiektem - np. otrzymał go w trwały zarząd od jednostki samorządu terytorialnego (art. 43 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Dz. U. z 2014 r. poz. 518) lub właściciel będący innym podmiotem udzielił jemu pełnomocnictwa do decydowania o przeznaczeniu pomieszczeń (art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r. poz. 121). W sytuacji natomiast gdy właściciel budynku zgodził się na organizację spotkania, dyrektor nie może sprzeciwić się jego odbyciu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczeń z opinią o zindywidualizowanej ścieżce kształcenia powinien mieć opracowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla każdego dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego? Czy w przedszkolu niepublicznym może to być pomoc nauczyciela (bez kwalifikacji pedagogicznych)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z nowym rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego do 6 dni wolnych od zajęć edukacyjnych należy zaliczyć również rekolekcje wielkopostne ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełnić uczestnik kwalifikacyjnego kursu zawodowego (kkz), aby zostać dopuszczonym do zaliczenia danego kursu (kkz) i uzyskać zaświadczenie o ukończeniu tego kursu, które jest niezbędne do podejścia do egzaminu zawodowego? Czy jednym z warunków jest co najmniej 50% udział na zajęciach tak jak w przypadku szkoły branżowej II stopnia, czy nie ma znaczenia frekwencja i ważny jest tylko wynik z zaliczenia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń dołączył do szkoły na klasę maturalną. W swojej poprzedniej szkole miał drugi język włoski oraz rozszerzoną biologię. W naszej szkole nie miał tych przedmiotów. Czy na świadectwie końcowym wpisujemy te przedmioty z oceną z drugiej klasy poprzedniej szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe