Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy emeryt przywrócony do pracy przez sąd pracy może być objęty indywidualną ochroną związkową?
Prawa pracownicze pracownika – emeryta i pracownika niebędącego emerytem – są takie same. Zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa działająca w szkole może reprezentować oprócz nauczycieli w niej zrzeszonych także nauczycieli niebędących jej członkami, o ile zwrócili się oni do niej z wnioskiem o reprezentowanie wobec dyrektora szkoły. W celu ustalenia, czy nauczyciel jest reprezentowany przez daną organizację związkową, dyrektor szkoły powinien zwrócić się do wszystkich działających w szkole organizacji związkowych z zapytaniem w tej kwestii.Zakładowa organizacja związkowa zajmuje stanowisko w indywidualnych sprawach pracowniczych
Zgodnie z art. 26 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, do zakresu działania zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej należy m.in. zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym w przepisach prawa pracy.
Przykładem takiego przepisu jest art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela. Zobowiązuje on dyrektora szkoły do zawiadomienia zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej reprezentującej nauczyciela o zamiarze wypowiedzenia mu z przyczyn organizacyjnych stosunku pracy, upoważniając jednocześnie organizację związkową do wniesienia umotywowanych zastrzeżeń do przedmiotowego zamiaru.
Dyrektor współdziała z organizacją związkową w sprawach dotyczących pracowników objętych ochroną związkową
Jednocześnie – w myśl art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych – w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową, zobowiązany jest on zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony.
Natomiast ust. 2 przedmiotowego artykułu stanowi, iż pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel niepełno etatowiec ma w etacie godziny z nauczania indywidualnego - orzeczenie z PP obejmuje nauczanie indywidualne do 30.06.2015r. W związku z tym mam pytanie czy należy za te godziny wypłacać wynagrodzenie w lipcu i sierpniu czy tylko za czerwiec.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytania dotyczące przekształcenia umowy o pracę na podstawie mianowania:
1) nauczyciel został zatrudniony w przedszkolu na umowę o pracę na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy od 1 września 2019 r. W latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021 był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W latach 2021/2022 i 2022/2023 był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (sporządzane były aneksy do umowy z 2019r.). W sierpniu 2023 r. nauczyciel zdobył stopień awansu nauczyciela mianowanego. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na podstawie mianowania? (w roku szkolnym 2023/2024 będzie miał pełny etat pracy, ale w następnym roku 2024/2025 nie wiadomo czy będzie dla niego zatrudnienie w pełnym etacie).
2) Nauczyciel wspomagający w sierpniu 2023 r. otrzymał awans na nauczyciela mianowanego. Jest zatrudniony w przedszkolu na pełen etat na umowę na czas określony od dnia 1 września 2020 r. 31 sierpnia 2023 r. minie 36 miesięcy od dania zatrudnienia. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na czas określony na umowę o pracę na podstawie mianowania? W przyszłym roku szkolnym 2024/2025 nie będzie dla niego etatu, ponieważ dziecko dla którego jest zatrudniony kończy edukację przedszkolną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź - Czy prezes związków zawodowych pracujący w danej szkole może uzupełniać etat w innej szkole? Czy może pracować tylko w jednej? Jakie uprawnienia odnośnie miejsca pracy daje stanowisko prezesa związków? Czy może odmówić uzupełniania etatu? Poproszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie w sprawie zatrudnienia nauczycielki. Zatrudniona była na czas określony od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Problem polega na tym, że ujęłam ją w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2018/19 nie wiedząc, że Pani jest w ciąży. Obecnie uzyskała akceptację Komisji nauczyciela kontraktowego. Wiem, że umowa była czasowa ale plany zatrudnienia w arkuszu może mnie zobowiązują do innego rozwiązania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe