Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dziecko z wysoką alergią na produkty mleczne powinno mieć zapewnione w przedszkolu zamienniki w codziennym jadłospisie? Jeśli tak to: Jak to wygląda, że inne dzieci w tym czasie jedzą coś innego?Jaka jest podstawa prawna?
Na organie prowadzącym przedszkole publiczne lub niepubliczne i na dyrektorze przedszkola spoczywają ogólne obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich – bezpiecznych warunków pobytu w przedszkolu każdego dziecka, w tym z alergią pokarmową, które zostało przyjęte do przedszkola (art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.). Wynika z nich po pierwsze, zakaz podawania dziecku szkodliwych dla niego produktów spożywczych; po drugie, w zależności od sytuacji konkretnego przedszkola należałoby rozważyć możliwość przygotowywania w kuchni przedszkolnej dla dziecka dań bez alergenów, zamawiania ich na zewnątrz lub przygotowywania przez rodziców – w uzgodnieniu z nimi. Nie ma natomiast bardziej szczegółowych regulacji o postępowaniu wobec dziecka z alergia pokarmową.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2018/2019 mam wpisaną jedną grupę przedszkolną, do której już przeprowadziłam rekrutację. Ze względu na dużą liczbę chętnych organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie drugiej grupy i zmianę tę wprowadzę aneksem. Bardzo proszę o informację w jakich terminach powinnam dokonać kolejnej rekrutacji. Regulaminy gminy tego nie określają.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jesteśmy szkołą stowarzyszeniową, gmina za pośrednictwem której otrzymujemy środki na prowadzenie szkoły w formie dotacji odmawia nam przekazywania dodatkowych środków na szkoły do których uczęszcza mniej niż 70 dzieci. Naszym zdaniem celem wprowadzenia nowej wagi było wsparcie małych szkół. W sąsiednich gminach samorządy przekazują szkołom stowarzyszeniowym wymienione środki, które gminy utrzymują w formie subwencji na wsparcie małych wiejskich szkół. Czy gminy maja również obowiązek przekazywania tych środków szkołom stowarzyszeniowym? 2. Od stycznia Samorządy maja obowiązek przekazywania środków finansowych szkołom w całości jakie otrzymują na dzieci z orzeczeniami o kształceniu specjalnym. Czy szkoły muszą oddzielnie rozliczać te środki czy w ramach ogólnego budżetu szkoły. Trudno by było nam rozliczać te środki w oddzielnym rozliczeniu. Mamy tu na myśli energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, kanalizację itp. Czy istnieją jakieś wytyczne i podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W naszym przedszkolu od wielu lat działa monitoring wizyjny skierowany wyłacznie na plac zabaw. Czy w świetle nowych przepisów RODO trzeba konsultować jego obecność z organem prowadzącym, rodzicami, czy te konsultacje dotyczą tylko nowo zakładanego monitoringu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wzór arkusza ocen obowiązuje do klasy 1 szkoły podstawowej od września 2017r.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak prowadzić ewidencję pracy nauczyciela, czy wystarczy informacja w Dzienniku Elektronicznym, a może wykaz absencji z programu Kadry Vulcan? Tylko w Vulcanie kadry drukują absencje nauczyciela i godziny pracy od 8.00 do 16.00.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe