Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 roku, sygn. akt II PZP 13/08:"Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może...

PORADA PRAWNA

12 września 2012 Prawo oświatowe

Czy dyrektor szkoły ma prawo wysłać nauczyciela bez jego zgody na emeryturę, jeśli posiada nabyte prawa tj. 30 lat pracy (na dzień 31.12.2008 r.) ,ale nie posiada wieku emerytalnego i nie wyraża zgody na przejście na emeryturę? Jeśli tak, proszę o podanie przepisu prawnego.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 roku, sygn. akt II PZP 13/08:

"Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.)."

w treści uzasadnienia uchwały:

"Polski ustawodawca, wdrażając postanowienia dyrektywy Rady nr  2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, nie wprowadził do prawa wewnętrznego (krajowego) przepisu, w którym jednoznacznie uznałby, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę wyłącznie ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego nie stanowi dyskryminacji, ponieważ wysyłanie (przechodzenie) pracowników na eme-
 ryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego jest uzasadnione celami polityki zatrudnienia popieranej przez państwo. 

 Nie mogą być uznane za przepisy, które uchylają wspólnotowy zakaz dyskryminacji w stosunku do zwolnienia pracownika ze względu na osiągnięcie przez niego wieku emerytalnego, art. 183b § 1 pkt 1 k.p. lub art. 183b § 2 pkt 3 k.p. W polskim prawie obowiązuje więc zasada ogólna, że rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę tylko ze względu na osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego, stanowi dyskryminację ze względu na wiek, zakazaną przez art. 1 dyrektywy 2000/78 i art. 183a § 1 k.p."

 

Powyższe dotyczy sytuacji, gdy pracodawca chce się "pozbyć" pracownika i wykorzystuje do tego celu fakt uzyskania uprawnień emerytalnych pracownika. W przypadku jednak, gdy zwolnienie miałoby nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, czyli np. w przypadku zwolnienia nauczyciela z powodu zmian organizacyjnych (brak godzin dla nauczyciela), przy zastosowaniu odpowiednich kryteriów zwalniania nauczycieli, fakt posiadania uprawnień emerytalnych może być wzięty pod uwagę. 

 

z treści uzasadnienia uchwały:

"Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie uzasadnia samoistnie wypowiedzenia umowy o pracę, może jedynie z uwzględnieniem wszystkich okoliczności dotyczących indywidualnego stosunku pracy - stanowić usprawiedliwione kryterium wyboru pracownika do zwolnienia uzasadnionego sytuacją ekonomiczną pracodawcy."

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT