Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy będą spełnione wymagania nauczania WF w kl. 4 SP, jeżeli udział ucznia w zajęciach będzie w trybie rekreacyjnym? Uczeń Decyzją dyrektora szkoły jest zwolniony z WF w rok. szkol. 2017/2018 na podstawie zaświadczenia lekarskiego (stan po operacji). Lekarz prowadzący leczenie (kardiolog) zezwolił, aby chłopiec brał udział w zajęciach WF w sposób rekreacyjny bez większego wysiłku i udziału w sportach wyczynowych. Mam wątpliwość czy określenie „tryb rekreacyjny” jest możliwy podczas realizacji podstawy programowej, ponadto uczeń jest zwolniony przez lekarza, a więc nauczyciel musiałby wziąć na siebie odpowiedzialność.
Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1534 dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii albo dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego w całości, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii. W związku z tym należałoby zobowiązać rodzica ucznia do ustalenia, czy nadal aktualna jest opinia lekarza dotycząca konieczności całkowitego zwolnienia ucznia z zajęć (czyli o braku możliwości udziału w zajęciach), aby stwierdzić, czy zachodzi podstawa do zmiany decyzji i zwolnienia ucznia tylko z niektórych (w przypadku ucznia po operacji być może nawet z większości) ćwiczeń. Do tego czasu uczeń nie powinien brać udziału w zajęciach. Podstawę oceniania z wychowania fizycznego stanowi wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć oraz systematyczność udziału ucznia w zajęciach – priorytetem nie jest w tym przypadku uzyskanie osiągnięć z podstawy programowej (§ 9 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły. Wczoraj skontrolowałam sprzątaczki. Niedociągnięcia spisałam na kartce i razem ze sprzątaczkami pokazałam im niedociągnięcia. Mimo, iż każda ze sprzątaczek zgodziła się z zarzutami jedna z nich po paru godzinach zmieniła zdanie i napisała, że się nie zgadza z zarzutami. Pod niedociągnięciami tej sprzątaczki zrobiłam notatkę, że w kontroli uczestniczyły inne sprzątaczki i potwierdzają niedociągnięcia podpisem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jak mogę kontrolować jej pracę skoro ona mimo swoich niedociągnięć nie chce się pod nimi podpisać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile w 2024 roku wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w szkole dla nauczyciela , pracownika niepedagogicznego i emeryta ? Proszę o podanie kwot.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach przyjąć dziecko - cudzoziemca do przedszkola. Jesteśmy placówką prowadzoną przez stowarzyszenie- dotacja na przedszkole przekazywana jest z gminy. Czy należą nam się dodatkowe pieniądze w ramach subwencji oświatowej? Nadmieniam, że dziecko ma 6 lat, ale ze względów językowych został przyjęty do przedszkola i objęty rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Ponadto matka dziecka nie posiada żadnych dokumentów o legalnym przebywaniu w Polsce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co musi zawierać regulamin dla praktykantów odbywających praktyki w szkole?
- Czy dyrektor niepublicznego punktu przedszkolnego zobowiązany jest zbierania informacji o działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz innej działalności statutowej? Jeśli tak, to w jakich formach?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe